Co mají společného Lincolnův vrah John Wilkes Booth i nesmrtelný westernový padouch Hogo Fogo alias Miloš Kopecký? Derringer. Jméno německého puškaře se stalo synonymem pro miniaturní pistoli, která psala americké dějiny. Tak se na tuhle „hračku“ podíváme zblízka.
Na mušce německé zbraně americký prezident
Puškař Henry Deringer starší (1756 – 1833), který někdy po roce 1770 emigroval z Thuringenu (Durynska) do Ameriky, aby zde vyráběl velmi kvalitní dlouhé i krátké zbraně jistě netušil, že jeho jméno bude slavné díky konstrukci jeho syna, Henry Deringera mladšího (1786 – 1868) a stane se synonymem pro malou pistoli větší ráže. Deringer junior se začal učit počátkem 19. století v Richmondu. Po vyučení a nutné praxi se osamostatnil a v roce 1806 si založil vlastní zbrojní firmu. Proslavil se výrobou kvalitních velkorážních pistolí s křesadlovým, později s perkusním zámkem.
Původní perkusní deriger (zatím s jedním „r“)
Zvrat nastal v roce 1825, kdy vznikla na svou dobu malá zbraň v ráži .41. Ta byla jednoranová a nabíjela se ještě ústím hlavně. Nechvalně se proslavila až v roce 1865, kdy s ní John Wilkes Booth spáchal ve Fordově divadle ve Washingtonu atentát na tehdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. V novinovém článku o atentátu došlo ale k překlepu. Zbraň byla v článku prezentována jako derringer, se dvěma „r“. Podle druhé verze mělo jít o rozlišení původního jména puškaře od názvu zbraně.
Dobové vyobrazení Boothova činu
Derringer –legenda Divokého Západu
V době atentátu se již ale běžně vyráběly jednotné náboje s okrajovým zápalem. A právě pro ně v roce 1865 zkonstruoval a dal si i patentovat technik Wiliam Elliot malou dvouhlavňovou pistoli ráže .41. Tu začala společnost Remington v roce 1866 vyrábět jako Model 95 Double Derringer. Zdomácněla napříč celým „divokým“ Západem. V saloonech ji ukrývali falešní hráči v šosech svých kabátů, lehké ženštiny ji nosily zasunuté za podvazkem. Čím byla zbraň tak zajímavá, že se jich do roku 1935 vyprodukovalo přes 150 000 ks a její kopie či klony se, nyní již i na náboje s centrálním zápalem, vyrábějí dodnes? Je to určitá směsice nostalgie a staromilství, i když jde stále o velmi malou, skladnou, ale při tom velmi účinnou obrannou zbraň na krátkou až kontaktní vzdálenost.
V jednoduchosti je síla
Původně jde o celoocelovou pistoli, pracující v systému SA. To znamená, že pro každý výstřel je nutno natáhnout bicí kohout. Zbraň má dvě drážkované hlavně uložené v jednom svazku nad sebou. Po překlopení blokační pojistky směrem dopředu se svazek vyklopí vzhůru a zbraň lze nabít dvěma náboji. Pak se hlavně zaklopí zpět a blokační pojistka se otočí do původní polohy. Lze uskutečnit dva výstřely. Při napínání koutu přesouvá rohatka cyklicky zápalník mezi spodní a horní komoru, takže se postupně odpálí jedna nebo druhá hlaveň. U nábojů s centrálním zápalem se již přesouvá jen čelo kohoutu, protože každá komora má v opěrné desce svůj zápalník. Pořadí výstřelů je náhodné, podle toho, v které poloze je rohatka při prvním výstřelu. Po vypálení obou hlavní se pistole opět „otevře“ a vyhazovačem, jehož hmatník se pohybuje na levě straně hlavňového svazku, se odstraní vystřelené nábojnice. Prvních 2 tisíce Remingtonů tuto vychytávku ještě nemělo, ta přišla až později. I když je pistole vybavena muškou a jednoduchým hledím, nelze tuto zbraň použít na mířenou střelbu. To nedovolí ani tvrdá spoušť. Zbraň skutečně není složitá.
Více o funkci pistole řekne toto video:
Taky máte rádi vůni černého střelného prachu? Tak tohle je triko přesně pro vás. V eshopu DixieGear.cz ho najdete ZDE
Kopie derringerů ve 20. století
Různí výrobci tyto pistole vyráběli nebo dodnes vyrábějí v lepší či horší kvalitě. Na pultech zbrojních obchodů najdeme jak ocelové, tak i ty, jejichž tělo je vyrobeno ze zinkové slitiny. K těm zinkovým patří například mírně zmenšený derringer americké společnosti Davis Industries v ráži 6,35 mm který se občas vyskytuje v komisních prodejích našich zbrojních závodů.
Rozklopený Davis 6,35 mm
Naopak v „plnotučné“ ráži a velikosti lze, také obvykle v komisi, narazit na starší derringer od německé společnosti RÖHM. Vyráběl se v provedení s pojistkou i bez. I když má slitinové tělo, je komorován pro náboj .38 Special a rána z něj jde již skutečně cítit. V obou případech se jedná o postarší komisní kousky, ale při dodržení zásad bezpečného zacházení je možno si s těmito zbraněmi ještě hodně užít. Samozřejmě jen na schválené střelnici a se zbrojním průkazem.
RÖHM RG 17 (bez pojistky) v porovnání s pistolí Mauser HSc (7,65 mm)
Pokud se týká munice, tak například v ráži .38 Special si lze vybrat z mnoha druhů. Na spodním obrázku je jen část. Zleva: 1 – cvičný /vybíjecí náboj, 2 – obranný (neletální) náboj s gumovým projektilem, 3 – brokový náboj, 4,5,6 – náboje se střelou, 7 – pro porovnání náboj 7,65 mm Br.
České derringery v 21. století
Jsou i fandové Divokého západu, kteří nemají odpovídající zbrojní průkaz, ale chtěli by podobnou zbraň vlastnit a občas si z ní i vystřelit, případně ji mít doma pro nejnutnější obranu. Těm vyšla vstříc například společnost RM METAL s.r.o. z Veselí nad Moravou, která velmi profesionálně a citlivě přetransformovala původní Model 95 Double Derringer, komorovaný na jednotný náboj, na jeho fiktivní perkusní variantu DRP 9 v ráži 9 mm.
Perkusní dvouranovou zbraň si může totiž pořídit i osoba bez zbrojního průkazu, dosáhla-li patřičného věku. Zbraň sice patří do kategorie C-1, a podléhá tedy ohlášení, ale to je celkem jednoduchý administrativní úkon. A pouze odborník pozná až na druhý pohled rozdíl. Střelba z této perkusní pistole je skutečný požitek, i když opět jen na schválené střelnici...
Rozklopená zbraň
Pro milovníky těchto zbraní existuje varianta DF 6 na náboje 6 mm Flobert. Novinkou je i model DF 9 na náboj 9 mm Flobert. Zbraně z Veselí nad Moravou jsou dodávány v lesklé černi, či leštěné oceli, s dřevěnými střenkami v přírodní struktuře. Z fotografií je ale zřejmé, že je lze vyzdobit rytinami, či si pohrát s designem dřeva.
DF 6 s náboji v komorách
K dalším výrobcům českých perkusních derringerů patří společnost Detonics Europe. Na jejich stránkách najdeme řadu dvouhlavňových „flobertkových“ i perkusních derringerů Gladiator. Ty perkusní se vyrábějí v ráži .45 a .50, což je již opravdu slušná děrovačka. Patří také do kategorie C-1. Detonics se ale vydal vlastní cestou. Jeho pistole nejsou určeny pro retroaktivity či sport, ale jde o plnohodnotné zbraně pro sebeobranu. Proto nemají klasický historizující design, tvarem připomínají spíše samonabíjecí pistoli. Hlavně se nevyklápějí ústím vzhůru, ale sklápějí dolů. Celý mechanizmus je konstruován tak, aby zbraň vydržela nabita delší dobu, což je u jiných perkusních zbraní, vzhledem k vlhkosti, poněkud problém. Tato zbraň, díky zabudovaným bezpečnostním prvkům, zaručuje naprosto bezpečné nošení bez rizika selhání nebo nechtěného výstřelu.
Gladiator .500 HD D2W Professional
Gladiator .45
Ani film nepřišel zkrátka
Ve filmech, většinou ve westernech, se vyskytují derringery velmi hojně. Obvykle ale ne v “hlavní“ roli. Derringer je totiž chápán jako zbraň podvodníků a padouchů. Pokud ji má kladný hrdina, vždy jako zbraň záložní. Jeden úžasný sedmiranový derringer, který ale nemohl fungovat, jsme představili v předchozím článku o Lee Van Cleefovi.
Asi málo čtenářů ví, že velmi zajímavý, i když rozporuplně hodnocený komediální sci-fi western Wild Wild West z roku 1999 měl svého předchůdce, a to seriál se stejným názvem, běžící v USA v letech 1965 – 1969. Ten není vzpomenut náhodně. Jeho tvůrci totiž použili pro skryté nošení derringeru mechanizmus, velmi připomínající plnovýsuv kuchyňských zásuvek, jaké dnes dodává např. řetězec IKEA. Kdo ví, kde se tvůrci inspirovali…
Ale ani z naší filmografie nevychází derringer nijak špatně. Určitě každý snad viděl film Limonádový Joe aneb Koňská opera z roku 1964. Hlavní padouch Horác Badman, alias Hogo Fogo, v podání Miloše Kopeckého, se touto zbraní oháněl skutečně s nonšalancí sobě vlastní.
Jak je vidět, derringery všech variant a provedení se vinuly jako červená nit americkou historií od občanské války až do 30. let minulého století, do kdy byla pistole sériově vyráběna. Ale stejně, jako například COLT mod. 1911/1911A1, je nesmrtelná a někteří výrobci si ji hýčkají dodnes. Je mnoho systémů pistolí, kterým se dnes přezdívá derringer. Ale nejslavnější je stále ten, který vychází z původního Remingtonu Model 95 Double Derringer.