Pro laiky to patrně může být překvapivé, avšak jen málo vojenských letounů dnes budí takové kontroverze jako americký Lockheed Martin (dříve General Dynamics) F-16 Fighting Falcon, známý též jako „Viper“. Někteří jej chválí jako excelentní víceúčelovou platformu, kdežto jiní tvrdí, že je to jen úspěch amerického marketingu. Velmi se liší i názory na jeho vzhled, jenž je pro někoho vrcholem nevkusu, kdežto pro jiné je „šestnáctka“ snad nejkrásnější „éro“ dneška. Tyto debaty ale dnes ponechejme stranou, jelikož nyní se podíváme na různé nezvyklé nátěry, které se na F-16 celého světa objevily či stále objevují, a to jak z ryze vojenských důvodů, tak i kvůli oslavám nebo jiným speciálním příležitostem.
Několik států včetně Izraele opatřilo „šestnáctky“ různými pouštními kamuflážemi
10. „Ještěrky“ pro přímou podporu
Mezi klíčová témata US Air Force v průběhu 80. let patřila přímá vzdušná podpora, a proto se prováděly i experimenty s různými originálními kamuflážemi, které měly zamaskovat letouny operující nízko nad zemí. K úspěšným vzorům tohoto druhu patří i zvláštní kombinace černé a tmavě zelené, jíž se říká „Charcoal Lizard“ („Uhelná ještěrka“) a která se nejčastěji aplikovala na bitevníky A-10. Obdržely ji ale též některé F-16 umístěné v Evropě, s nimiž se počítalo pro leteckou podporu pozemních sil.
Tato podivná šedozelená kamufláž nesla v USAF označení „Charcoal Lizard“
Mimochodem, jednalo se i o součást programu A-16, jak byl nazýván vývoj speciální bitevní verze „šestnáctky“, která měla jako hlavní výzbroj nést 30mm kanon GAU-13/A, tzn. zmenšenou verzi obří zbraně GAU-8/A z A-10. Kanon ale způsoboval přehřívání, a proto nakonec zůstalo pouze u zkoušek.
Některé letouny F-16 dislokované v Evropě dostaly nátěr „Charcoal Lizard“ a byly určeny pro poskytování přímé vzdušné podpory
9. Nápady vzdušných sil Skandinávie
„Zmije“ patří mezi nejrozšířenější vojenské letouny v NATO, a proto se s ní setkáváme i např. ve vzdušných silách skandinávských států. Na chladném severu se tak občas objevují letouny, které nesou neobvyklá zbarvení. Příkladem je F-16BM z letectva Norska, které loni slavilo 75 let existence, a tak tento letoun opatřilo nátěrem po vzoru jedné stíhačky Spitfire Mk IX, která kdysi létala u 331. (norské) perutě Britského královského letectva. Letoun dostal též černobílé „invazní“ pruhy, jež tehdy sloužily k odlišení spojeneckých letounů od těch německých.
Tento letoun F-16BM norského letectva má vizáž ve stylu druhé světové války
Další zajímavost poslalo do vzduchu letectvo Dánska. Jak známo, tato malá země používá červenou vlajku s bílým křížem, takže jedna dánská F-16 dostala nápadné zbarvení, díky němuž vypadá jako veliká létající podoba právě této státní vlajky.
Dánská vlajka má podobu červené plochy s bílým křížem, a proto se její velká podoba objevila také na jedné dánské „šestnáctce“
8. Nezvyklé nátěry na japonských F-2
Japonské vzdušné síly sebeobrany (JASDF) používají letouny Mitsubishi F-2, jež reprezentují v podstatě hloubkovou evoluci „šestnáctek“. Na pohled to rozhodně nemohou zapřít, ačkoli se od amerického vzoru také v mnohém odlišují. Každopádně platí, že Japonci si rádi hrají, takže na své F-2 (přezdívané také „Viper Zero“) někdy aplikují i pestré slavnostní nátěry, které poté přitahují pozornost zvědavých diváků.
Japonská letadla Mitsubishi F-2 vlastně představují hloubkovou evoluci F-16 a příležitostně dostávají opravdu zvláštní nátěry
Pochopitelně potom většinou následují snahy modelářů postavit co nejvěrnější model takové kuriozity, ačkoliv napodobit takový nátěr třeba v měřítku 1:72 asi nebude právě snadné. Mezi nejzajímavější patří letadlo, jehož pestré zbarvení vzniklo u příležitosti 60. výročí založení 6. letky JASDF.
Pestré zbarvení tohoto letounu Mitsubishi F-2 připomíná 60. výročí vzniku 6. letky Japonských vzdušných sil sebeobrany
7. Co přilétlo do Ostravy z Nizozemí
Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě jistě potvrdí, že mezi nejlepší vystoupení se tradičně řadila sólová akrobacie letounu F-16 vzdušných sil Nizozemí, jenž obdržel velmi působivé oranžové a černé barvy plus vyobrazení lva ze státního znaku země. Nizozemský Solo Display Team již ale bohužel nefunguje, jelikož v loňském roce byla jeho činnost zastavena.
Nádhernou oranžovo-černou „šestnáctku“ nizozemských vzdušných sil mohli několikrát spatřit i návštěvníci Dnů NATO v Ostravě
V roce 2018 mohli diváci v Ostravě spatřit další zajímavost z Nizozemí, tentokráte výroční povahy, protože jeden stroj F-16AM dostal na svou směrovku krásně vyvedený znak 322. stíhací perutě RAF. V této jednotce, která se pyšnila emblémem papouška, létali nizozemští piloti, kteří se podíleli mj. na ochraně britských ostrovů proti létajícím pumám V1.
Na směrovce této nizozemské F-16AM se objevil emblém 322. stíhací perutě RAF, v níž létali nizozemští piloti
6. Podle vzoru meziválečného letectva
Historické tradice či odkazy samozřejmě připomíná i samo americké letectvo, které několikrát změnilo jméno. Vesměs se ví, že za druhé světové války to bylo USAAF (United States Army Air Force), zřejmě ne každý si však vzpomene, že v meziválečném období (konkrétně v letech 1926–1941) mělo název USAAC (United States Army Air Corps). Na jeho letounech se tehdy používal opravdu „anti-kamuflážní“ nátěr, který kombinoval sytě modrou a žlutou barvu.
Jeden letoun F-16C obdržel i pestré barvy meziválečného amerického letectva
Tato kombinace se tedy před časem objevila i na jednom letounu F-16C, který patří do sestavy 111. letky texaské Letecké národní gardy. Stalo se tak v roce 2007, kdy si jednotka připomenula 90 let od svého vzniku. Barvy a označení této „šestnáctky“ v podstatě kopírovaly vzhled jednoho dvouplošníku Curtiss JN-4 Jenny z 20. let 20. století.
Neobvykle zbarvená „šestnáctka“ od 111. letky texaské Letecké národní gardy se samozřejmě stala i předlohou pro plastikový model
5. Digitalizace pro jordánského krále
Na uniformách či vozidlech se už mnoho let objevuje tzv. digitální kamufláž, kterou vynalezla kanadská firma HyperStealth Biotechnology Corporation. Místo rozměrných barevných ploch sází na malé plošky („pixely“), jejichž rozmístění určuje počítač dle vzorů odvozených z těch, jaké známe z přírody. Mezi státy s plně „digitalizovanou“ kamufláží pozemních sil patří např. Jordánsko, pro něž vznikl i koncept takového maskování letounu F-16, ale zdá se, že reálně se tento bizarní nátěr na žádném exempláři zatím neobjevil.
„Digitální“ kamufláž z drobných „pixelů“ byla navržena pro Jordánsko, avšak zatím ji zřejmě žádná „šestnáctka“ reálně nedostala
Obdobně však postupují i jiné země, např. Slovensko u letounů MiG-29, ale pokud jde o „šestnáctky“, reálně udělalo takový pokus Turecko v rámci projektu Özgür. V loňském roce jeden letoun F-16C dostal šedivou kamufláž z „pixelů“ a další budou pravděpodobně následovat.
V rámci pokusů byla šedá „digitální“ aplikována na jeden turecký letoun F-16
4. Kamufláže ve stylu letadel nepřítele
Jistě nejpestřeji zbarvenou sestavu „šestnáctek“ používají americké jednotky „Agresorů“, tedy ty, které při výcviku napodobují letadla pravděpodobného nepřítele. Jejich letouny tedy nesou zbarvení podobná těm, která se kdysi vyskytovala u zemí Varšavské smlouvy nebo na která se dá dnes narazit v Číně nebo v jiných asijských státech. Různé kamufláže kombinující zelenou, hnědou, modrou, šedou, černou a bílou, cokoliv si račte přát.
F-16 v roli „Agresorů“ dostaly rozmanité nátěry ve stylu Varšavské smlouvy
Zatím nejnovějším přírůstkem je stroj, který patrně reaguje na zhoršení vztahů USA a Ruska. Obdržel totiž částečně „pixelový“ nátěr ze dvou odstínů modré, jenž napodobuje vzhled některých prototypů ruské „neviditelné“ stíhačky Suchoj Su-57. Má to být příští protivník?
Dosud nejnovější „nepřátelská“ kamufláž na letounu F-16 odpovídá tomu, co se objevilo na jednom ruském stroji Suchoj Su-57
3. Tygří pruhy jako podpora Aliance
Kapitolu samu pro sebe představují „tygří“ letky zemí NATO, jež jsou sdruženy v tzv. NATO Tiger Association. Tato organizace podporuje spolupráci vzdušných sil Aliance a každoročně pořádá událost zvanou Tiger Meet, která přitahuje také velký zájem veřejnosti, jelikož většina účastnících se strojů (včetně těch českých) nese rozmanité pruhy a jiné „tygří“ motivy.
Mezi určitě nejkrásnější „tygří“ F-16 patří tento exemplář z turecké 192. letky
Patrně nepřekvapí, že nejčastěji se objevují klasické „tygří“ barvy, tedy kombinace oranžové a černé, jak ukazuje třeba F-16 od 192. letky vzdušných sil Turecka, avšak personál některých zemí se pouští i do odvážnějších či originálnějších kreací. To opět ukazují i impozantní české úspěchy (např. Mi-24 ve stylu Vetřelce), ale třeba také zajímavá „šestnáctka“ belgické 31. letky, na níž se vyskytuje kombinace oranžové, černé a šedé.
Belgické království v NATO Tiger Association zastupuje tamější 31. letka, od které pochází i tahle impozantní „šestnáctka“
2. Snaha o „neviditelnost“ pro radar
Většina nátěrů slouží k maskování pro lidské oko, avšak existují i nátěry obsahující tzv. RAM (Radar Absorbent Material), vlastně barvy pohlcující radarové záření. Takto natřený letoun se pak vyznačuje výrazně menším radarovým obrazem, a ačkoli samozřejmě nemůže konkurovat schopnostem letounů, jež jsou jako obtížně zjistitelné („neviditelné“) postaveny, rozhodně jde o značné zlepšení.
Tento stroj F-16 amerického letectva možná vypadá jako „vyšisovaný“, ale ve skutečnosti nese jednu z verzí nátěru Have Glass
Část letounů F-16 v americkém letectvu už tudíž nenosí standardní alianční „šedivku“, nýbrž zvláštní matně či pololesklé černé a šedé nátěry, jež pohlcují paprsky radaru. Krycí název tohoto projektu zní Have Glass (dosud poslední varianta je Have Glass V) a takto natřených „šestnáctek“ zřejmě bude dále přibývat.
Nová verze nátěru Have Glass V by měla dále snižovat radarový obraz letadla
1. „Stát osamělé hvězdy“ drží tradice
Jelikož jsme Jižané, samozřejmě nemůžeme skončit nikde jinde než na americkém Jihu, a sice v Texasu. Kromě oné žluto-modré F-16 ze 111. letky texaské Letecké národní gardy totiž stojí za zmínku i stroje 149. stíhací letky. Jeden letoun dostal opravdu stylové texaské zbarvení, jež připomnělo 65. výročí vzniku Letecké národní gardy (1947).
149. stíhací letka texaské Letecké národní gardy státu Texas takto dala najevo svou oprávněnou hrdost na „Stát osamělé hvězdy“
A další působivý nátěr se objevil v roce 2017, kdy byla jedna „šestnáctka“ natřena ve stylu proslulých letadel P-47 Thunderbolt z druhé světové války. Nynější 149. letka totiž tehdy zajišťovala výcvik právě pro piloty P-47, kteří mířili do Evropy, a proto tento stroj F-16 dostal nátěr kopírující vzhled strojů 396. stíhací letky neboli „Thunder Bums“. Nezkusíte model?
Další pozoruhodný nátěr F-16 od 149. stíhací letky čerpá inspiraci ze vzhledu stíhaček P-47 Thunderbolt z druhé světové války