Život je plnej nejrůznějších překvapení. Někdy příjemnejch, někdy nepříjemnejch a nejčastějc tak někde mezi. Když mi před časem přistál v poště mail od hosta dnešního dílu podcastový série Pacient měsíce, byl jsem nejdřív překvapenej docela příjemně. Představte si, že v Praze na filozofický fakultě se vyučuje předmět "Tramping - fenomén československé kultury". A v jeho rámci se studentka etnologie Luisa Suchochlebová rozhodla spáchat terénní výzkum na téma „Význam Konfederační vlajky pro kulturu českého trampingu“. No a kam jinam by měla vyrazit sbírat podklady než k nám na Dixie. Takže téma dnešního povídání je jasné.
Tahleta sympatická dívčina splňuje definici „pacienta“ dokonale :-) Studentka filozofický fakulty UK Luisa Suchochlebová
Poslouchejte: Pacient měsíce Luisa Suchochlebová aneb S diktafonem na lovu trampů
Prvotní nadšení z toho, že se peníze daňovejch poplatníků v tomhle případě vynaložej na něco rozumnýho (aspoň z mýho úhlu pohledu), ovšem bylo zakrátko vystřídáno méně příjemným pocitem, že je někde něco špatně. Dyť je to, sakra, jen pár let, co jsme jezdili skoro každej víkend na vandry a na čundry a kličkovali před bolševickejma policajtama, který nám strhávali z košil a bund domovenky a nášivky s americkejma vlajkama. A občas s těma konfederačníma. Jo, přátelé, pár let to není, je to mnohem víc. Už jsme asi fakt starý psi, že nás mládežníci začínají studovat jako nějaký dinosaury, a to, čím jsme tenkrát víc či míň žili, se stalo předmětem vědeckýho bádání a zkoumání. Vzal to čert, ale když už se někdo do takovýhle činnosti pustí, stálo by za to, dozvědět se o celý věci něco víc.
Luisa s kamarádkou na své osadě, rok 2024
S Luisou jsme strávili hodinku velice příjemnýho pokecu, jehož výsledek si určitě pusťte přímo ZDE a přiznám se, že jsem se od ní dozvěděl věci, o kterých jsem doposaváď neměl šajna. Nejdřív ale jedno upřesnění – původní terénní výzkum se Luise nějak rozrostl pod rukama a nakonec z jejího úsilí bude rovnou bakalářská práce a to na téma „Rekonstrukce seveřanství a jižanství v českém trampingu 70.-90.let“.
Píše se rok 1986 a s rebel flag na rukávě drsně vyhlíží zpožděný vlak náš kamarád Olaf Ketchupsson
„První dohledané zmínky o fenoménu seveřanství a jižanství pocházejí z roku 1966, kdy v trampské rubrice Táborový oheň časopisu Mladý svět byla vyhlášena soutěž Sever proti jihu“, shrnuje výsledky svého dosavadního bádání Luisa. „Trampské osady, které se do soutěže přihlásily, mezi sebou soutěžily v tradičních i méně obvyklých disciplínách jako třeba grafické ztvárnění domovenek, recept na nejlepší guláš apod., a příslušnost k Severu nebo k Jihu byla dána čistě geograficky – podle místa bydliště členů osady nebo podle jejího sídla (osadního kempu). Identifikace s jednou či druhou stranou amerického konfliktu z let 1861 až 1865 přišla až později. Jak to celé vznikalo a probíhalo, jak se od sebe Seveřani a Jižani odlišovali a hlavně proč zrovna tahle válka zarezonovala v trampské subkultuře tehdejšího Československa, to jsou otázky, kterým bych ve své práci ráda přišla na kloub.“
PF Osady Cajmani, z cancáku trampa, se kterým Luisa vedla rozhovor
Luisa se v dnešním rozhovoru přizná, že ji téma konfederační vlajky a její spojitosti s trampingem hrozně pohltilo, ovšem jelikož je to téma doslova a do písmene neorané, je to všechno založené na terénním výzkumu. „Je to o tom, potkávat se s lidma, povídat si s nima, prostě vytěžit z nich jejich vzpomínky na tu dobu, nejrůznější příběhy a příhody a pak to celé nějak zpracovat. Ovšem najít ty správné lidi a pamětníky není tak úplně jednoduchá záležitost, tramping je ze své podstaty živelné a neorganizované hnutí, takže jediná cesta je jít od člověka k člověku, přes osobní vztahy, známosti a doporučení.“ No a vy už asi tušíte, že tohle je přesně ta věc, se kterou můžeme Luise trochu helfnout.
Broumovsko, 90. léta, příprava na manévry Severu proti Jihu, konfederační vlajka v pozadí (opět ze sbírky dalšího trampa, se kterým Luisa vedla rozhovor)
V našem vidláckým eshopu DixieGear.cz najdete tolik variant konfederační vlajky, až by z toho slabší povahy s odlišným náhledem na svět mohly dostat psotník. Seveřani s tou vlajkou vesměs žádnej problém nemaj… Tak vyražte na průzkum a předem díky za vaše objednávky. Bez nich by Rádio Dixie nemohlo fungovat a tenhle rozhovor byste rozhodně nečetli ani neposlouchali.
Poslouchejte: Pacient měsíce Luisa Suchochlebová aneb S diktafonem na lovu trampů
První výzkum na Brdech (duben 2023), Luisa s kamarádkou zavítaly do trampské hospody, kde se o konfederační vlajce bavily s panem majitelem i štamgasty
V dnešním rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak takový terénní výzkum probíhá, jak Luisa „loví“ trempíře po lesích a hospodách, jak na její otázky reagují a dojde i na nějaké ty veselé historky. „Samozřejmě se snažím, aby ten výzkum byl vyvážený a objektivní, ale není to někdy snadné, seveřany aby člověk hledal pomalu s lucernou, kdežto jižany bys mohl přehazovat lopatou, nebo spíš vidlema, aby to bylo stylové“, potvrzuje Luisa moji dlouholetou zkušenost, že vidláctví, rebelství a jižanské hodnoty obecně jsou pořád cool a dávají smysl i v dnešním světě, ne jenom před třiceti a více roky.
A přesně takovýhle archívní fotky by se Luise do její práce moc hodily. Ovšem vzpomenete si, kdy a kde to bylo focený? Ketchupovi se to nepovedlo… Já bych tipoval na půlku devadesátek, tohle by za bolševika fízlové neskousli.
S Luisou jsme samozřejmě nemohli minout zásadní téma, a to otázku, jak její zdroje vnímají konfederační vlajku dneska i jak ten symbol chápali tenkrát, kdy se vůbec třináct bílých hvězd začalo v trampském hnutí vyskytovat, proč se tehdejší trampové identifikovali s tou či onou stranou amerického konfliktu, jak to souviselo a souvisí s jejich politickou a životní orientací a dojde i na onen tolik diskutovanej rasismus, Ku-Klux-Klan a věšení Afroameričanů, černochů či případně negrů. Ne, že bych zrovna tohle poslední téma považoval za nějak extra aktuální, ale některý z těch mladejch to zjevně furt maj potřebu ňák řešit…
Na nějakou rekonstrukci bitvy z války Severu proti Jihu Luisu určitě pozveme. Takhle se umí bavit naši kamarádi ze Států…
Takže si tenhle podcast určitě poslechněte a pokud byste Luise s jejím výzkumem a bádáním pomoct, tady je na ní mail:
luisa.suchochlebova@olpcr.eu
Pošlete jí na sebe kontakt a ona se vám určitě ozve a domluvíte se, kdy, kde a jak by vás trochu vyzpovídala. Určitě by bylo fajn, kdybyste ve svým archívu našli nějaký starý fotky z tý doby, zvadla, kroniky apod. A za Rádio Dixie vám slibuju, že až to bude mít Luisa hotový, vymyslíme nějakej způsob, jak výsledek její (a i vaší) práce zveřejnit a dostat mezi lidi. Nejspíš formou e-booku nebo malonákladovýho tisku? Uvidíme. Pokud byste nejdřív chtěli něco probrat se mnou, pište na martin.pesek@radiodixie.cz nebo klidně brnkněte na 602 622 400.
Předem díky vám všem a jsem setsakra zvědavej, co z týhle trampský archeologie vypadne. A samozřejmě děkuji Luise za její záslužnou činnost i za to, že si na tenhle podcast udělala čas. A taky Olafu Ketchupssonovi díky za poklady z jeho fotoarchívu.
…a tohle je část vojenských sil Konfederace v Čechách. Už úplně vidím a slyším ty rozhovory, jen aby se pak Luise z toho nezavařil diktafon…
Poslouchejte: Pacient měsíce Luisa Suchochlebová aneb S diktafonem na lovu trampů
Playlist
Wabi Daněk – Montgomery
Úsvit – TC Praha – Sbohem, kapitáne můj
2nd South Carolina String Band – Southron´s Battle Cry Of Freedom
Ray Charles – Lift Every Voice And Sing