Žijeme ve fantastické době, teda aspoň co se americké muziky mezi country a rockem týče. Takovejch výbornejch a zajímavých desek, to se fakt nevidí a neslyší, a furt se valej další a další. Asi budu muset Honkytonk Jukebox nějak zrychlit, což teda upřímně netuším, jak udělat. Takže vzhůru na věc, ať nejsme ve skluzu, už se mi tady do příštího dílu štosujou nový alba Sierry Ferrell, Pata Reedyho, Olivera Anthonyho, Codyho Jinkse nebo Corba Lunda – sám jsem zvědavej, co nakonec do playlistu vyberu. Nechme se všichni překvapit…
A poslední Country Heroes Evžena Müllera jste už slyšeli a četli? Že ne? Tak šupem na to, poniváč konečně přišla řada na největšího ukrutníka, zběsilce a patrona všech psanců, Davida Allana Coea! Stačí kliknout ZDE
Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 77 – Meče, kladiva a hyperaktivní svišťi
Sawyer Brown – Starý kocouři to dávaj levou zadní
Devadesátkoví démoni jsou zpátky! No, v případě kapely Sawyer Brown to vlastně není tak úplně pravda, možná vůbec nejlepší a rozhodně nejpopulárnější country band devadesátých let nikdy nikam neodešel, jen se načas ztratil z hledáčku hudebních kritiků, velkých vydavatelských firem i rádií, ale teď je všechno jinak. Po víc jak čtyřiceti letech na scéně, po dvacítce desek a nespočtu hitů jsou Sawyer Brown opět v první lize, reflektory na scéně září naplno, reprosoustavy duní na max, kapela hraje jak o život a taneční kreace „hyperaktivního sviště“, zpěváka, frontmana a autora velké části repertoáru Marka Millera jsou stejně zběsilé a nevypočitatelné jako vždycky. Aby bylo cestování časem dokonalé, o to se postaralo i angažmá dlouholetého spolupracovníka, skladatele Maca McAnallyho i výběr nahrávací společnosti. Ano, nejlepší roky prožili Sawyer Brown právě u Curb Records. Přidejme vklad producenta, countryové superstar Blakea Sheltona a máme namícháno.
Výsledek? Vynikající. To nejlepší z melodické, rytmické a k tanci lákající country muziky devadesátých let, správně nadávkovaná příměs popu především v pomalejších číslech, k tomu překvapivě chytré a vypointované texty reflektující bez zbytečného patosu a s dávkou humoru cestu, kterou mají Sawyer Brown za sebou, a doufejme, že ještě i před sebou. Tuhle partu bych někdy rád viděl naživo, jejich show jsou… prostě show. Mazec a veliká zábava. Přesvědčte se sami, zkoukněte videa níže a určitě si pusťte Country Servis Petra Mečíře, kde kapele Sawyer Brown věnoval samostatný velký profil – stačí kliknout ZDE.
Klip k otevíracímu singlu z nové desky je fajn…
…a takhle to Sawyer Brown valej do lidí naživo.
Sawyer Brown – Desperado Troubadours
8.3.2024
Curbs Records
https://sawyerbrown.com/
Díky, že se vobčas kouknete do DixieGear.cz, jedinýho echt vidláckýho eshopu široko daleko, a něco si tam vobjednáte. Jinak bysme tyhle podcasty museli stopnout a celý Rádio Dixie poslat do kytek…
Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 77 – Meče, kladiva a hyperaktivní svišťi
Shane Smith & The Saints – V hlubinách času
Zvuk hromu věštící toužebně očekávanou bouři, doprovázený majestátními akordy varhan. Dokonalá akustika venkovského kamenného kostelíka nebo divoké skalní soutěsky s tajuplnou ozvěnou vzdechů zapomenutých duší. Hlas, důrazný, přesvědčivý, uklidňující i naléhavě našlapující v tekutých píscích harmonií, které pocházejí z hlubin starších, než sami tušíme. Písně o válkách, přátelstvích, hledání a samozřejmě o lásce, lehce nahozené do větru, ale přesto ostré jak hrot diamantového vrtáku, kterým vniknou hluboko do vaší mysli i srdce. Hudba, kterou hrají Shane Smith a jeho parta Svatých, se vzpírá jakémukoliv zařazení. V tónech houslí a kytar jasně cítíte keltské a pohanské základy, Beethovena či Bacha, vliv progresivního rocku, ale v zásadě je to pořád malá country-rocková kapela odněkud z Texasu. Ovšem proč máte při poslechu jejich nového alba Norther neodbytnou touhu vytáhnout z pochvy naostřený meč a spáchat nějaký zoufale hrdinský čin, objevit nový kontinent nebo zachránit svět? Nevím…
Od posledního studiového alba Shanea Smithe a The Saints Hail Mary uplynulo pět let a pro kapelu to byla chůze po napjatém laně vysoko nad propastí plnou ostrých hran a jedovatých hadů, jen malý krůček od tragického pádu. Zdravotní problémy, únava z nekonečného koncertování pro celých Státech i po Evropě, potíže s berňákem, požár jejich koncertního autobusu, ve kterém bylo zničeno celé jejich vybavení, deprese a neodbytné otázky, jestli to všechno má vůbec nějaký smysl. Na druhé straně pak odezva od jejich geometrickou řadou rostoucí fanouškovské obce, zaplněné amfiteátry a velké scény, účinkování v populárním seriálu Yellowstone, prostě ta obrovská energie, kterou vám posílá dav s rozzářenýma očima pod pódiem. Společné turné s jižanskými rockery Whiskey Myers či vyprodaný kultovní coloradský Red Rock amfiteátr jen potvrdily, že své místo mezi headlinery těch největších amerických festivalů mají Shane Smith & The Saints oprávněně. No, ustáli to hoši a to je skvělé. Pro kapelu i pro nás, kteří jsme jejich hudbě s nadšením propadli. Zkuste to taky.
Shane Smith & The Saints – Norther
1.3.2024
Geronimo West Records
https://www.shanesmithmusic.com/
Blackberry Smoke – Na čem opravdu záleží
Blackberry Smoke už nepotřebují nikomu nic dokazovat. Rodáci z Georgie už jsou institucí, stojí v čele současných jižanských rockových kapel a po pětadvaceti letech fungování nemají potřebu znovu objevovat žánr ani sami sebe. Což potvrzuje i desítka skladeb nového alba Be Right Here. Stejně jako většina southern-rockových kapel jsou především rodina, bratři a sestry. A o to víc zabolelo, když byl bubeníkovi, archiváři a dobré duši v pozadí celého cirkusu Britu Turnerovi diagnostikován nádor na mozku. Téma celé desky je touto tragédií (Brit pár dnů po vydání desky své nemoci ve věku 57 let podlehl) ještě zdůrazněno a věci, na kterých v životě opravdu záleží, tak dostávají opravdu ostrou perspektivu. Všichni se někam ženeme, povětšinou za pomíjivými a často i hloupými cíli, snažíme se udržet krok a tempo, vyhrávat hádky o nepodstatné věci a přestáváme se soustředit na to, co je důležité. Být tady a teď, s rodinou, přáteli, být s nimi i pro ně, nasávat ty vzácné okamžiky právě teď, dokud nenávratně nezmizí v proudu času.
K rodině BS kromě členů kapely už dlouho patří producent David Cobb, který má pro tuhle muziku cit vskutku mimořádný, což platí i pro trio doprovodných vokalistek The Black Bettys – společně pak dodávají písním BS ten správný jižanský soul a groove s nepřeslechnutelným gospelovým šmrncem. Samozřejmě, barevná kytarová sóla i zklidněné akustické vyhrávky nechybějí, úderný rytmus a zajímavé harmonie taky ne, nicméně hitu, výrazně vyčnívajícího z celého alba, se nedočkáte. Troufám si tvrdit, že živé koncertní provedení skladeb z nové desky posune jejich celkové vyznění o level výš, přesně tam, kam je potřeba. Špatná či nudná deska to určitě není, ale s tvrzením, že jde o nejlepší album Blackberry Smoke, bych byl velice opatrný.
Blackberry Smoke – Be Right Here
16.2.2024
3 Legged
https://www.blackberrysmoke.com/
Poslouchejte: Honkytonk Jukebox 77 – Meče, kladiva a hyperaktivní svišťi
Playlist:
Sawyer Brown – Nashville Cat
Sawyer Brown – This Side Of The Sky
Sawyer Brown – Under This Ole Hat
Sawyer Brown – Get Me To The Stage On Time
Shane Smith & The Saints – Fire In The Sky
Shane Smith & The Saints – Book Of Joe
Shane Smith & The Saints – 1,000 Wild Horses
Shane Smith & The Saints – The Greys Between
Blackberry Smoke – Hammer And The Nail
Blackberry Smoke – Dig A Hole
Blackberry Smoke – Don´t Mind If I Do
Blackberry Smoke – Little Bit Crazy