Country Heroes 38: Do Dánska za hvězdami americké hudby

Country Heroes 38: Do Dánska za hvězdami americké hudby

Ohlédnutí za letošním ročníkem Tønder festivalu, na který opět dorazila vybraná společnost kapel a osobností americké muziky. Ostatně posuďte sami: Blackberry Smoke, Sierra Ferrell, The Dead South, Jim Lauderdale, Sarah Jarosz, Kelsey Waldon, Shane Smith & The Saints, Joshua Ray Walker…  


Dolů

Festival v dánském Tønderu nabízí každoročně bohatou nabídku americké muziky, country a styly blízké nevyjímaje. Během čtyř dnů na sklonku srpna se zde potkávají legendy a současné hvězdy s muzikanty, kteří stojí na počátku své hudební dráhy. 

Poslouchejte: Country Heroes 38 – Do Dánska za hvězdami americké hudby 

Přestože country, jižanský rock nebo bluegrass tvoří jen část festivalového programu (hojně je zastoupen například britský folk), stejně nemáte šanci stihnout vše, co byste si přáli. Program začíná už ve čtvrtek po poledni, což pro českého návštěvníka dopravujícího se do Tønderu autem znamená vyrazit o den dříve nebo v nočních hodinách. To nebylo v možnostech naší letošní výpravy, a tak několik lákavých koncertů úvodního dne jsme byli nuceni oželet. 

Kelsey Waldon

V případě Kelsey Waldon jsme doufali, že ji stihneme druhý den v saloonu Bolero ve festivalové Outlaw Village. Bohužel ani druhý pokus nebyl úspěšný, kapacity některých sálů jsou omezené, což platí i pro akreditované novináře. A tak jsme „andělský hlas z Kentucky“, jak o ní s obdivem hovořil John Prine, poslouchali při popíjení kávy nad Bolerem. Štavnatý a svižný honkytonk pronikající střechou saloonu k našim uším jen zvyšoval naši lítost, že u toho nemůžeme být.

Joshua Ray Walker při diskuzi s fanoušky

I když jsme v to původně nedoufali, stihli jsme ve čtvrtek podstatnou část setu Joshua Ray Walkera. Vystupoval sám s kytarou, což ale nijak neubralo na síle jeho písní. Walker je navíc natolik jedinečný zpěvák a zručný kytarista, že na nepřítomnost kapely si rozhodně nikdo stěžovat nemohl. Vedle svých vlastních kousků zahrál i několik písní z alba What Is It Even? poskládaného z coverů písní ženských interpretek, Dolly Parton či Cranberries nevyjímaje.

Emily Scott Robinson & Violet Bell

Písničkářka Emily Scott Robinson připomínala svým projevem trochu Norah Jones. Podobně jako u její slavnější kolegyně i repertoár této sympatické dámy čerpá z více stylů, říkat tomu můžeme třeba countryfolk. Emily střídala kytaru a piáno a na pódium ji v několika písních přišlo podpořit i bluegrassové duo Violet Bell

Aoife O'Donovan

Písničkářka Aoife O'Donovan je pro festivalové publikum dobře známá. Už před lety se zde představila s bluegrassovou formací Crooked Still. Při letošním návratu na ty časy zavzpomínala nádhernou verzí songu Orphan Girl, kterou tehdy s kapelou hrávali. Musím se přiznat, že při písni, kterou kdysi napsala Gillian Welch a desce Wrecking Ball ji fascinujícím způsobem zazpívala Emmylou Harris, mi pár slziček dojetí ukáplo. Aiofe O'Donovan zpívala způsobem připomínajícím Joni Mitchell v té nejlepší formě. Pro druhý festivalový koncert si pak přichystala speciální poctu Springsteenově albu Nebraska.

Blackberry Smoke

Vynikají a nesmírně osvěžující byl koncert rockerů Blackberry Smoke z Georgie. Na festival Tønder přijeli ve skvělé formě a svojí muzikou rozehřáli a nadchli zmoklý dav pod podiem. Vedle typického jižanského rocku nevynechali ani countryovou a bluesovou část svého repertoáru (hit One Horse Town samozřejmě nemohl chybět). Přímočará a zdánlivě jednoduchá hudba se v podání téhle partičky mění v balzám léčící veškeré šrámy na duši. 

 
Video Blackberry Smoke z festivalu bohužel asi nikdo na FB nesdílel, ale aktuální  klip k písni Dig A Hole dokonale vystihuje energii a radost z muziky, jimiž vystoupení kapely překypovalo.

Poctivou americkou muziku mezi country a beatem, kterou vám hraje Rádio Dixie, si můžete i voblíknout. Už jste vočíhli náš vidláckej eshop DixieGear.cz?

Poslouchejte: Country Heroes 38 – Do Dánska za hvězdami americké hudby

Sierra Ferrell

Hlavním důvodem naší cesty do Tønderu byla ale jedna z nejpozoruhodnějších zpěvaček současnosti (bez ohledu na jakékoli žánrové škatulky), Sierra Ferrell. Stihli jsme oba její koncerty, každý s poměrně odlišným repertoárem a každý naprosto skvělý. Fascinující bylo, jak místní publikum dobře obeznámené s jejími songy nadšeně reaguje a zpívá s ní, děti s rodiči i starší návštěvníci. Na YouTube je k mání hned několik videí Sierry z Tønderu (najděte si je, stojí to za to), to k jejímu průlomovému hitu In Dreams dokoukejte až do konce. Sierra touto písní zakončila obě svá vystoupení a následující reakce obecenstva byla naprosto příznačná…

Shane Smith & the Saints

Shane Smith & the Saints jsou pro příznivce Radia Dixie stačí dobří známí. Kombinace až neskutečné energie, která sálá z jejich rockově nabušené country, s vybroušeným písničkářstvím frontmana kapely, je něco, co stojí za to okusit naživo. Takovéhle koncerty si pak už prostě budete pamatovat navždy. Věřte nebo nevěřte, ale zrovna ve chvíli, kdy vznikají tyto řádky, na mě z YouTube vypadl jejich nový klip The Greys Between – tihle chlápci jsou prostě čím dál tím lepší! 

Caleb Klauder & Reeb Willms Country Band z Oregonu představují tu nejsyrovější variantu country hudby. Přestože jsme jejich koncert prošvihli, rozhodně stojí za to, aby byli zmíněni. 

Graham Nash je i po osmdesátce ve skvělé formě a na festival navíc dorazil se svým novým, více než povedeným albem Now. Jenomže, což je pro festival příznačné, se na jiném pódiu odehrával koncert, který jsme si nemohli nechat ujít. Oželeli jsme tedy s těžkým srdcem vystoupení folkrockového barda, přestože jsme věděli, že zahraje spoustu skvostných kousků včetně naší milované písně Teach Your Children. Jak dokazuje setlist a následující video, muselo to být opravdu dobré…

Sarah Jarosz

Důvodem, proč jsme vynechali legendu, která společně s Neilem Youngem, Davidem Crosbym a Stevenem Stillsem psala dějiny americké muziky, byla dáma z texaského Austinu, Sarah Jarosz. Trochu překvapilo, že ač je Sarah excelentní multiinstrumentalistka, sóla často přenechávala kytaristovi své doprovodné kapely. O to více ale vynikal její nezaměnitelný a krásný vokál. Když došlo na dylanovku Ring Them Bells, mnohé oko nezůstalo suché. Další naprosto dokonalý koncert!   

The Local Honeys na malé klubové scéně

The Local Honeys hrají tradiční muziku z Kentucky a příběhy, které ve svých písních vyprávějí, jsou stejně drsné, jako je život v téhle zemi, kde se někdy může zdát, že se čas zastavil v hloubi minulého století. Možná ale i proto z těchto končin Ameriky zaznívá ta nejautentičtější muzika a rodí se zde tolik skvělých muzikantů a autorů. Local Honeys jsme viděli dvakrát – poprvé na malé klubové scéně Pumphouse (hodinovou frontu vystát bylo nutností, což nám zpříjemňovaly písně jakési irské kapely chvílemi připomínající The Pogues linoucí se od hlavní Open Air stage), podruhé jako součást Women Circle. Letošní „dámský kruh“ vytvořily spolu s Local Honeys písničkářka Margo Cilker a Lizzy Ross, členka již zmiňovaného dua Violett Bell.

Margo Cilker (zcela vpravo) jako součást Women Circle

Na Margo Cilker jsme se velice těšili, protože singly z její nové desky naznačovaly, že jako autorka i interpretka dorostla mezi špičku současné country. Nakonec jsme ji zastihli hrát jen jako součást Women Circle, pomineme-li roztomilou skutečnost, že samotná Margo se před koncertem Local Honeys sama dala do řeči s nejmenovanou členkou naší výpravy…
Mimochodem, v záři vyšlo Margo Cilker album Valley Of Heart's Delight, naprosto skvostná záležitost. V některém z nejbližších dílů si určitě pár kousků přehrajeme.

Jim Lauderdale

Další legendou, která letos do Tønderu dorazila, byl Jim Lauderdale. Od konce sedmdesátých let, kdy začínal, natočil přes třicet alb a posbíral i několik cen Grammy. Má za sebou hraní s Ralphem Stanleym, Lorettou Lynn, Georgem Jonesem, Emmylou Harris, Buddym Millerem nebo Lucindou Williams a jeho písně nazpíval bezpočet interpretů. Do Dánska s sebou přivezl kapelu plnou hvězdných nashvillských muzikantů, což ale nebylo vše, na pódiu s ním vystupovala i zpěvačka a houslistka Lillie Mae. Také ta v září vydala novou desku Festival Eyes, kterou nahrála právě s kapelou Jima Lauderdalea.

 
Muziky bylo na festivalu samozřejmě mnohem více, než se podařilo vměstnat do dnešního dílu Country Heroes. Koneckonců, je tu ještě Americana Express, takže určitě je na co se těšit. 

Jestli vás dnešní ohlédnutí za festivalem zaujalo a začali jste litovat, že jste tuhle jedinečnou možnost užít si bohatou nadílku americké muziky prošvihli, poznamenejte si do kalendáře termín příštího ročníku: 21.–24. srpna 2024. S pravděpodobností hraničící s jistotou, to totiž napřesrok bude stejně dobré jako letos. 

Poslouchejte: Country Heroes 38 – Do Dánska za hvězdami americké hudby 

Playlist
Kelsey Waldon – Peace Alone
Emily Scott Robinson & Violet Bell – Old Gods
Joshua Ray Walker – Joshua
The Dead South – Banjo Odyssey
Aoife O'Donovan & Crooked Still – Orphan Girl
Blackberry Smoke – Pretty Little Lie
Sierra Ferrell – Hey Me, Hey Mama
Shane Smith & the Saints – All I See Is You
Graham Nash – A Better Life
Sarah Jarosz – Ring Them Bells
Nickel Creek – The Fox
Local Honeys – Throw Me In The Thicket (When I Die)
Margo Cilker – Santa Rosa
Jim Lauderdale – Friends Again
Lillie Mae – Festival Eyes

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

Všechny články autora

Americana Express 14: Willie Nelson a jeho první roky s muzikou

Americana Express 14: Willie Nelson a jeho první roky s muzikou

Evžen Müller , Při putování do hlubokých padesátých let objevíme spousty skvělých písní tehdy začínajícího Willieho Nelsona a dojde i na jeho první angažmá v české kapele Bohemian Polka Band.

Country Heroes 30: Countryoví hrdinové na dánském Tønder Festivalu

Country Heroes 30: Countryoví hrdinové na dánském Tønder Festivalu

Evžen Müller , Dnešní díl nabídne countryové hrdiny, které věřte nevěřte, můžete potkat během jediného víkendu pěkně hezky pohromadě a aniž byste opustili evropský kontinent. V dánském Tønderu, kousek za německými hranicemi, je můžete, vedle řady dalších hvězd folku, blues i americany, vidět a slyšet mezi 25. a 28. srpnem 2022.

Honkytonk Jukebox 72: Zlato, tráva a lokomotivy

Honkytonk Jukebox 72: Zlato, tráva a lokomotivy

Martin Pešek , Velvyslanci oklahomské red dirt music Turnpike Troubadours si užívají velkolepý comeback, texaský písničkář Jason Eady znova ochutnává bahno rodného Mississippi a bluegrassová kytarová diva Molly Tuttle nám objasní, jak to u nich doma v Kalifornii mají s hulením.