Konfederační armáda v Česku má k boji připravenou kavalerii i silné dělostřelectvo

Konfederační armáda v Česku má k boji připravenou kavalerii i silné dělostřelectvo

Rozhovor s Colonelem von Katz alias Zdeňkem Palárcem, vrchním velitelem vojsk Konfederovaných států amerických v ČR.

Dolů

Cyklus pravidelných měsíčních rozhovorů se zajímavými lidmi, kteří jsou nějak spojení s Amerikou, o které na portálu RadioDixie.cz píšeme, jsem před rokem optimisticky pojmenoval „Pacient měsíce“ a byla to chyba, vážení. O pacienty sice nouze nebyla a není, ale čas na přípravu pořadu prostě nějak ne a ne někde najít. Konečně se to teď začíná lepšit, takže hurá, můžeme pokračovat. Pravidelný měsíčník to zatím sice ještě nebude, ale časem se k tomu určitě dopracujeme.

Col. von Katz vede jižanskou smíšenou jednotku na přehlídku - Maleník, Slovensko

V dnešním dílu jsem měl tu čest potlachat s člověkem, kterému bychom možná správně měli salutovat. Colonel von Katz, občanským jménem Zdeněk Palárec, je totiž vrchním velitelem ozbrojených sil Konfederovaných států amerických na území České republiky. Hodinku povídání s panem plukovníkem proloženou pestrým výběrem písní s válečnou a jižanskou tématikou si můžete poslechnout kdykoliv v našem podcastovém archívu, ve vysílání našeho internetového rádia (jukněte do programu vysílání) anebo zrovna právě teď.

Poslouchejte: Velitel armády CSA v ČR Col. von Katz alias Zdeněk Palárec

Jižanské a Seveřanské jednotky zdraví diváky – Maleník, Slovensko

„Nedávno jsme se snažili spočítat aktivní reenactory americké války Severu proti Jihu a došli jsme k číslu lehce přes stovku – míněno Jih a Sever dohromady“, odpovídá Col.Palárec na otázku, kolik mužů má pod svým velením. „Není to mnoho a je to trochu škoda, tahle válka jsou samozřejmě především americké dějiny, ale není to tak úplně pravda, bojovali v ní i Češi, tehdejší emigranti do Spojených států, a bojovali na obou stranách tohoto konfliktu, takže to je tak trochu i naše historie. Podobná situace je třeba v sousedním Rakousku nebo Polsku, v mnohem větším Německu jsou to stovky, možná tisíce aktivních členů reenactorských jednotek, silná scéna je například i ve Velké Británii a v Americe samotné je to samozřejmě úplně jinde. Tam se počty nadšenců do „znovupřehrávání“ bitev z války Severu proti Jihu počítají na desítky tisíc a akce a bitvy v USA jsou počtem vojáků a nasazené techniky s Evropou nesrovnatelné.“

Jižanská pěchota při palbě na nepřátelské pozice, Valdíkov, ČR, 2014

Věkové a sociální složení české reenactorské scény ACW (American Civil War – tuhle zkratku si zapamatujte, kdo to má furt vypisovat…) je víc než pestré, najdeme zde životem i střelným prachem ošlehané veterány seniorského věku i čerstvé odvedence s pár chlupy na bradě, a jejich občanská povolání jsou více než rozmanitá. Účetní, právník, policista, student, řidič tramvaje… O exotických zaměstnáních typu ošetřovatel hrochů či hrobník není velící důstojník informován.


Do série s pěchotou a jezdectvem přibyl letos další přírůstek. Dělostřelectvo. Limitovanou edici triček s tímto motivem najdete v eshopu DixieGear.cz 

Kromě plně funkčních novodobých replik dobových ručních střelných zbraní, tedy pušek, revolverů a chladných zbraní, disponují české jednotky provozující reenacting ACW i poměrně značnou palebnou silou dělostřelectva. „Kromě takzvaných lehkých kusů neboli plukovních děl, která byla přidělena jednotlivým regimentům, můžete na rekonstrukcích dobových bitev vidět v akci i baterii těžkého polního dělostřelectva“, pokračuje plukovník Palárec v popisu české reenactorské scény americké občanské války. „Vyloženou lahůdkou pro všechny nadšence do historických střelných zbraní je i jediný kus autentické repliky klikou poháněného kulometu typu Gatling. Na některých akcích nechybí ani jízda, jak seveřané, tak rebelové disponují vlastní kavalerii, která svým nasazením vhodně doplňuje dění na bojišti.“ 

Jižanská ,,půlbaterie“ před bitvou – Chomutov, ČR, 2003

„Asi největší akci jsme dělali v roce 2001 v Praze, kde jsme měli v Bráníku díky spřáteleným jednotkám z okolních zemí celkem asi 300 mužů ve zbrani a po Vltavě plul dokonce i parník vyzbrojený jako válečná loď Unie, to bylo naprosto unikátní.“ Plukovníkovi se při vzpomínce na oblaka dýmu zahalující bojiště i hladinu stříbropěnné Vltavy, která dočasně sehrála roli Mississippi, začínají lesknout oči bojovým zápalem a pokračuje ve výčtu akcí, kde můžete české unionistické i konfederační jednotky spatřit na vlastní oči. 

Válečná loď Unie USS White Rose se loučí s mateřským přístavem při vyplouvání do boje – jinak parník Pražské paroplavební společnosti ,,PPS Vltava“ – Ostrov číslo 10, Bráník, 2001

„Vynikající byly i bitvy s využitím parního vlaku, které proběhly už dvakrát ve spolupráci s nadšenci z jindřichohradecké úzkokolejky.  V současnosti pořádáme nebo se zúčastňujeme na několika pravidelných akcích po celé republice, na jaře začínáme výcvikovým víkendem ve westernovém městečku Stonetown  u Humpolce, v červnu proběhne již po několikáté rekonstrukce některé z bitev války Severu proti Jihu na Moravě v Železném u Tišnova, přes léto jezdíme pravidelně na akce k našim kolegům do Polska, Německa a na Slovensko, je toho docela hodně a nejlépe se o nich dozvíte z webu CACWA - Czech American Civil War Assotiation nebo z našeho facebooku.“

Plně funční replika Gatlingu, pradědečka všech kulometů, budí respekt i zájem přihlížejících civilistů - Železné, ČR, 2016

Za Rádio Dixie si neodpustím dodat, že pozvánky na tyhle akce najdete samozřejmě i na našem webu a pokud vás zajímá, jak se s neplánovanou účastí v jedné z takových bitev vypořádal náš redakční kolega Beman, určitě si přečtěte článek s výmluvným názvem - Jak jsem (málem) hrdinně padl za vlajku Konfederace.

Jedna z písní, které zazní jako hudební doprovod rozhovoru s Col.von Katzem. 

V rozhovoru, který jsem s Colonelem von Katz alias Zdeňkem Palárcem spáchal v prostředí příjemné restaurace na palubě jedné z vltavských parolodí, se toho dozvíte samozřejmě mnohem víc. Zajímalo mě třeba to, jak mají pánové rozdělené role „Němců a partyzánů“, tj. jestli mezi ACW reenactory převažují Jižani nebo Yankeejové, zabrousili jsme trochu i do páně plukovníkova soukromí a jeho názoru na dnešní Ameriku a dostali jsme se i k tomu, jak by měl postupovat člověk, kterému je tenhle koníček sympatický a chtěl by si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to kdysi mohlo být u Gettysburgu nebo Bull Runu. 

Poslouchejte: Velitel armády CSA v ČR Col. von Katz alias Zdeněk Palárec

Když je možnost a příležitost, i noční bitva může být úžasný zážitek – výstřel z polního děla 1st N.Y.L.I.A., Rancířov, ČR

Jo a kdybyste informací o české ACW reenactorské scéně neměli ještě dost, doporučujeme vaší ctěné pozornosti reportáž z účasti na výcvikovém táboře jednotek CSA z pera kolegy Korbela s názvem – Víkend s Louisianskými tygry aneb Další sonda do hlubin českého jižanského reenactingu.
A pokud byste se plukovníka chtěli na cokoliv zeptat, není nic snazšího než využít diskusi pod tímto článkem nebo na facebookovém profilu Rádia Dixie. Nepochybuji, že vám zplna hrdla odpoví.


Slavným generálům armády Konfederovaných států amerických se věnujeme i při návrzích nových motivů triček naší značky DixieGear. Kromě Roberta E. Lee a Nathana Bedforda Forresta najdete v naší nabídce i Stonewalla Jacksona.

Fotografie: archív Zdeňka Palárce, archiv CACWA

Titulní fotografie: Michal Macko

Playlist 
2nd South Carolina String Band – Southron´s Battle Cry Of Freedom
The Westbound Rangers – Stonewall
Lynyrd Skynyrd – The Last Rebel
John D. Hale Band – Rebel Soldier
Johnny Cash – God Bless Robert E. Lee
The Steeldrivers – River Runs Red
Creed Fisher And The Redneck Nation – If You Have A Right To Burn My Flag
Cody Cooke and The Bayou Outlaws – Son Of The South

Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

Všechny články autora

Velká lokomotivní honička: Skutečný příběh z války Severu proti Jihu, který by nenapsal ani nejlepší scénárista dobrodružných filmů

Velká lokomotivní honička: Skutečný příběh z války Severu proti Jihu, který by nenapsal ani nejlepší scénárista dobrodružných filmů

Richard Spitzer , Frigo na mašině neboli The General. Jeden z nejlepších filmů němé éry natočil Buster Keaton podle skutečného příběhu uneseného jižanského vlaku.

Vynález Richarda Gatlinga: Kulomet s klikou, který změnil historii válek

Vynález Richarda Gatlinga: Kulomet s klikou, který změnil historii válek

Lukáš Visingr , Jižanský vynálezce poskytl Severu zbraň, která střílela stovky ran za minutu a stala se vlastně prvním prakticky použitelným a účinným kulometem.

CSS Alabama a USS Kearsarge: Americká občanská válka v Lamanšském průlivu

CSS Alabama a USS Kearsarge: Americká občanská válka v Lamanšském průlivu

Lukáš Visingr , Dne 19. června 1864 proběhla nedaleko francouzského pobřeží možná nejzajímavější námořní bitva celého konfliktu mezi Unií a Konfederací.