Country Heroes 27: Auťák, bourbon a víc není třeba

Country Heroes 27: Auťák, bourbon a víc není třeba

Dnes představíme dva písničkáře, jejichž muzika se sice diametrálně liší, přesto mají leccos společného. John R. Miller i Sarah Shook se drží svého svérázného a jedinečného stylu, takže si je s nikým nespletete. 


Dolů

Zatímco někdo se stane hvězdou už jako teenager, naši dnešní hrdinové už mají za sebou nemálo životních peripetií. Přestože se jejich muzika diametrálně liší, mají leccos společného. Oba se drží svého svérázného a jedinečného stylu, takže si je s nikým nespletete. Jmenují se John R. Miller a Sarah Shook

Poslouchejte: Country Heroes 27 - Auťák, bourbon a víc není třeba

John R. Miller – Tulák se zálibou v auťácích

Dnešním prvním hrdinou je kytarista, zpěvák a skladatel John R. Miller, z jehož hudby vane zemitý nádech country, melancholická atmosféra ranního blues i vzdorovitost rock'n'rollu. O co dříve si Miller získal pověst výtečného instrumentalisty, schopného doprovázet nejrůznější umělce, o to déle se sám prosazoval jako autor a zpěvák. 

První úspěch zaznamenal až ve dvaatřiceti s albem The Trouble You Follow z roku 2018, které nahrál s kapelou The Engine Lights. Na aktuálním albu Depreciated z roku 2021 nabízí pečlivě propracované skladby, z nichž je na výsost jasné, že o tomhle talentovaném chlapíkovi budeme slýchat čím dál tím častěji. 

John R. Miller se narodil v roce 1986 a vyrůstal v Hedgesville v Západní Virginii, malé obci ve východní části státu. Jako dítě školou sotva prolézal, od útlého věku byl ale fascinován hudbou a dlouhé hodiny trávil u rodinného sterea v naději, že se mu podaří nahrát si z rádia oblíbenou skladbu. Jednou doma narazil na starou klasickou kytaru, kterou vlastnil jeho otec, ale nikdo na ni nehrál. Miller, který si v té době zrovna zamiloval punkrock, se naučil pár akordů a začal drásat její struny. Sám o tom říká: „Muzika mě okouzlila už v raném věku. Když jsem byl dítě, hudba mi v hlavě vyvolávala divoké a bizarní halucinace, a to mi přišlo fajn. Ve čtrnácti jsem z tátova skladu vytáhl starou levnou klasickou kytaru s nylonovými strunami a bušil do ní do té doby, než jsem si pořídil vlastní. Neměl jsem tehdy o čem psát, tedy kromě jídla a holek, o tom byly moje první písničky.“

Během krátkého studia na vysoké škole si Miller oblíbil tradiční západovirginskou houslovou hudbu a rostoucí zájem o country a folk ho přivedl k tvorbě písničkářů, mezi nimiž nechyběli John Prine, Steve Earle a Townes Van Zandt. Opět začal psát písně, domluvil se s několika přáteli, založili cosi jako string band a vyrazili živit se buskingem do Washingtonu a New Yorku.

Mezi oblíbence Johna R. Millera patří Blaze Foley

„Když jsem trochu povyrostl, začal jsem hrát s různými kapelami, pronajímali jsme si místní sály a pořádali vlastní koncerty, dokud jsme nebyli dost staří na to, abychom mohli cestovat a vysedávat po barech. Nakonec to přerostlo v něco, bez čeho už prostě nemohu být. Jakmile jsem si uvědomil, že můžu dělat věci, které mě baví a které mi umožní poznávat nová místa, rozhodl jsem se, že tomu dám všechno.“

John R. Miller & Prison Book Club

Miller hodně koncertoval s kapelami The Fox Hunt a Prison Book Club a působil jako kytarista a baskytarista ve skupinách Hackensaw Boys, William Matheny & The Strange Constellations a Locust Honey. Výdělky z muziky ale občas k obživě nestačily. Když bylo nejhůř, bral různé příležitostné brigády, pracoval na stáčecí lince v lihovaru, sázel stromy nebo se živil jako kuchař.

Během života na cestách však postupně narůstala Millerova náklonnost k alkoholu, až se zkrátka jednoho dne v roce 2017 rozhodl skoncovat s pitím, opustit Západní Virginii, usadit se v Nashvillu a začít znovu. Dal dohromady skupinu, kterou nazval The Engine Lights (jeho songy jsou často o autech), už v roce 2018 natočil pro nezávislé vydavatelství Emperor Records debutové album The Trouble You Follow. Deska si vysloužila pozitivní ohlasy a zvýšila zájem o koncerty jeho kapely.

Jeho další hudební kariéru pošťouchla náhoda. Na začátku roku 2020 se vydal do studia s novou skupinou doprovodných hudebníků, aby natočil své druhé album. Zatímco se ve studiu míchaly jejich nahrávky, okolo jdoucí producent skladby zaslechl a pomohl Millera zkontaktovat s pracovníky vyhlášeného vydavatelství Rounder Records. Firma s Millerem uzavřela smlouvu a v červenci 2021 vyšlo album Depreciated, které produkovali několikanásobný držitel nominací na Grammy Justin Francis (Leon Bridges, Kacey Musgraves, Margo Price) a renomovaný kytarista Adam Meisterhans

Občas jde John R. Miller v textech i trochu jiným směrem…

Minuty se teď mění v hodiny a hodiny ve dny / Někdy jdu spát s pocitem, že jsem se právě probudil / Zdá se mi, že se vše nějak rozplývá / Bože, dej mi nabídku, kterou neodmítnu / Narodili jsme se, abychom vyhrávali, ale jsme nuceni ztrácet / Všechny tyhle mizerný možnosti, jak využít propůjčený čas… (Borrowed Time)

John Strohm, prezident společnosti Rounder Records, mluví o Millerovi s nadšením: „Vydavatelství Rounder Records je hrdé na to, že může spolupracovat s Johnem R. Millerem. V jeho nenápadných písních je ukryt hluboký vhled do života tuláka. Je to výjimečný vypravěč navazující na tradici velkých amerických písničkářů, jako byli John Prine, Guy Clark a Mickey Newbury, a my věříme, že se vypracuje v jeden z předních hlasů své generace.“

Triček s hudebními motivy najdete v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz docela dost. Díky za vaše objednávky, jen díky nim může projekt RadioDixie.cz vůbec fungovat…

Poslouchejte: Country Heroes 27 - Auťák, bourbon a víc není třeba 

Sarah Shook – Bourbon, kytary a cigára 

Sarah Shook se narodila v roce 1985 v Rochesteru ve státě New York. Vyrůstala v hluboce věřící rodině, vzdělávala se doma a v dospívání směla poslouchat pouze klasickou nebo křesťanskou hudbu. Navzdory těmto omezením se v devíti naučila sama hrát na klavír, na střední škole zvládla hru na kytaru a začala psát písně. V dětství se s rodinou často stěhovala, a když jí bylo 19 let, usadili se v Garneru v Severní Karolíně, městě, které Sarah bytostně nesnášela. 

Po krátkém manželství, díky němuž nicméně mohla konečně vypadnout od rodičů, se jí narodil syn. Poté se přestěhovala do Pittsboro v Severní Karolíně, půl hodiny jízdy od Chapel Hill, kde už se cítila mnohem líp. Tam v roce 2010 dala dohromady svou první kapelu Sarah Shook & the Devil, se kterou v roce 2013 vydala EP Seven (to se v roce 2020 dočkalo vydání i na vinylu).

Takhle nějak to začalo – Sarah Shook & the Devil v roce 2011

Koncem roku 2013 se ale tato kapela rozpadla a Shook a kytarista Eric Peterson rozjeli skupinu Sarah Shook & the Dirty Hand, provizorní projekt, který hrál živě víceméně jen v okolí Chapel Hill. Sarah Shook si nicméně díky těmto koncertům našla fanouška v producentovi Ianu Schreierovi, který s ní začal plánovat další desku. V roce 2015 sestavila s Petersonem novou kapelu, která se Schreierem nahrávala a v níž byli také Aaron Olivia na baskytaru, Phil Sullivan na pedal steel a John Howie, Jr. (který je zároveň její partner) na bicí. Nová parta, nazvaná Disarmers, vystřihla debutové album Sidelong pod vedením Schreiera ve studiu živě během několika málo frekvencí. 

Sidelong vyšlo na konci roku 2015 vlastním nákladem a kapela koncertovala, jak to jen Shook její závazky coby svobodné matky dovolily. Drsné příběhy o prázdných lahvích a zlomených srdcích ve spojení s muzikou kombinující zvuk staré country music s punkovou syrovostí a energií přinesly albu řadu pozitivních recenzí, a kapela tak získala smlouvu se zavedeným chicagským rebelským country labelem Bloodshot Records. Vydavatelství následně vydalo Sidelong (v roce 2017) v celonárodní reedici.

Shook album popisuje slovy: „Mám pocit, že je to album, které je velmi blízké mnoha lidem, pro lidi ze všech vrstev, všech věkových kategorií. A to je jeden z důvodů, proč si myslím, že bylo přijato tak dobře, protože to není jen další country album, které je určeno pro bílé Jižany. Je to country, ale pro všechny.“

Na albu Sidelong je i píseň s názvem Dwight Yoakam

V dubnu 2018 vydali Sarah Shook & the Disarmers u Bloodshot Records svou druhou desku s názvem Years. Písně vznikaly průběžně během intenzivního koncertování a je znát, že při nahrávání ve studiu je už měla skupina dokonale zažité. Shook se v té době také zaměřila na učení se novým vokálním technikám, což přispělo k tomu, že i po stránce pěvecké je deska pestřejší, než byl její předchůdce. Píseň Good as Gold byla v březnu 2018 zařazena časopisem Rolling Stone mezi 10 nejlepších country a americana písní týdne. Recenze Years byly opět vesměs pozitivní a Sarah Shook & the Disarmers se se svojí muzikou zařadili mezi hvězdy alt-country scény. Web Saving Country Music dokonce vyhlásil desku Years countryovým albem roku.

Ačkoli Sarah Shook vyrůstala v hluboce náboženském prostředí, je ateistka. Sama se označuje jako bisexuálka a je politicky aktivní v podpoře LGBT a práv těchto menšin. Spolu s kolegyní hudebnicí a aktivistkou Erikou Libero (frontmanka docela „brutální“ kapely Henbrain) získaly v roce 2016 cenu Indy Arts Award za podíl na pořádání dvoudenního hudebního festivalu Manifest, jehož součástí jsou kapely, které mají alespoň jednoho člena ženského nebo nebinárního pohlaví, a za práci na iniciativě Safe Space v Chapel Hill. Safe Space se snaží přimět místní podniky, aby vylepovaly samolepky označující bezpečný prostor pro lidi, kteří ho potřebují.

Sarah Shook už koncem roku 2018 naznačovala, že chystá další album, ale teprve v listopadu 2021 oznámila jeho vydání. Ponese název Nightroamer a vyjde 18. února 2022 u Thirty Tigers. Vedle navrátivších se členů Petersona, Olivy a Sullivana kapelu pro album doplnil hráč na pedal steel Adam "Ditch" Kurtz (dříve American Aquarium) a varhaník Skip Edwards. Producentem byl dlouholetý spolupracovník Dwighta Yoakama Pete Anderson.

„Jejich debutové album 'Sidelong' jsem si oblíbil hned, jak jsem ho poprvé uslyšel, a oni se stále zlepšují,“ zmínil majitel Thirty Tigers David Macias v rozhovoru pro Saving Country Music. „Sarah Shook and the Disarmers znějí báječně v každém směru, a já se nemůžu dočkat, až svět uslyší jejich novou hudbu. Je to vážně strašně skvělé.“

 
Těšme se tedy na desítku nových písní countryové rebelky, o jejichž obsahu a zrodu sama říká: „Myslím, že popisují to, co my lidé prožíváme nejčastěji a nejintenzivněji: hledání lásky, boj s láskou, ztrátu lásky. Při psaní mi také hodně pomáhá časté a intenzivní pití whisky.“

V druhé polovině léta 2022 se Sarah Shook & the Disarmers chystají na velké evropské turné. Tak, jak je ale country umělců bohužel časté, jedná se o turné „západoevropské“, nejblíže k našim hranicím se kapela představí na několika koncertech v Německu.  

„Pro country umělce bývalo důležité mít jedinečný, osobitý zvuk. Nikdo si pravděpodobně nesplete hlas a písničkářství Hanka Williamse s hlasem George Jonese nebo Rogera Millera. Dokonce i zvuk jejich kapel byl okamžitě rozpoznatelný. Pro mě je důležité držet se toho, co považuji za svůj sound, tedy to, co přirozeně vychází z mých písní, od mých muzikantů. V podstatě je mojí hudební filozofií vytvářet autentické, upřímné, poctivé písně a neustále posouvat své schopnosti.“

Poslouchejte: Country Heroes 27 - Auťák, bourbon a víc není třeba 


Playlist
John R. Miller & Prison Book Club – Six Pack
John R. Miller & The Engine Lights – Holy Dirt
John R. Miller & The Engine Lights – Whale Party
John R. Miller – Faustina
John R. Miller – Lookin’ Over My Shoulder
John R. Miller – Shenandoah Shakedown
John R. Miller – Half Ton Van
Sarah Shook & The Devil – Shotgun Betty
Sarah Shook & The Disarmers – The Nail
Sarah Shook & The Disarmers – Solitary Confinement
Sarah Shook & The Disarmers – Good As Gold
Sarah Shook & The Disarmers – Years
Sarah Shook & The Disarmers – Devil May Care
Sarah Shook & The Disarmers – No Mistakes
Wylie Ray Hubbard & Steve Earle – Hellbent For Leather

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

Všechny články autora

Americana Express 7: Mladí a talentovaní

Americana Express 7: Mladí a talentovaní

Evžen Müller , Dnes si představíme Billyho Stringse a Molly Tuttle, dvě výrazné osobnosti současné americany. Ač oba vzešli z bluegrassu, jejich muzika vstřebala širokou škálu nejrůznějších stylů a občas je to hodně svižná jízda…

Country Heroes 26: Family Tradition aneb Vnuci a vnučky slavných

Country Heroes 26: Family Tradition aneb Vnuci a vnučky slavných

Evžen Müller , Chlast, drogy, kriminály a především výborná muzika. Hank Williams, Johnny Cash i Waylon s Williem můžou být na své vnuky a vnučky hrdí. Geny se prostě nezapřou…

Dupárna 63: Jak na Nový rok...

Dupárna 63: Jak na Nový rok...

Mr. Beman , Nový rok v tradičním stylu Dupárny. Pankáči, divočina, samozvaní kazatelé, samohonka a hořící stodoly. Vybere si každý!