Country Heroes 26: Family Tradition aneb Vnuci a vnučky slavných

Country Heroes 26: Family Tradition aneb Vnuci a vnučky slavných

Chlast, drogy, kriminály a především výborná muzika. Hank Williams, Johnny Cash i Waylon s Williem můžou být na své vnuky a vnučky hrdí. Geny se prostě nezapřou…


Dolů

Šestadvacátý díl Country Heroes se pokusí zmapovat hudební počínání vnuků a vnuček countryových legend – Hanka Williamse, Johnnyho Cashe, Waylona Jenningse a Willieho Nelsona. Čeká nás nejen spousta výtečné a stylově rozmanité muziky, ale také řada pozoruhodných příběhů. Začneme u vnuků a vnuček Hanka Williamse Sr. 


Hanku, proč chlastáš? Hanku, proč hulíš? Proč musíš žít ze songů, kterýs napsal? 
Furt dokola mi to všichni předhazujou, ale když se sjedu, tak jenom pokračuju ve starý rodinný tradici…

Hank III

Jako vnuk Hanka Williamse a syn Hanka Jr. měl Hank Williams III. svoji životní dráhu v podstatě předurčenu. Že bude mít psaneckého ducha po tátovi a po dědovi se dalo očekávat, ale že stane jedním z největších nashvillských rebelů, čekal jen málokdo. 


Shelton Hank Williams III se narodil 12. prosince 1972 v Nashvillu. Záhy vylétl z rodného hnízda a vydal se na dráhu kočovného punkrockera, což ale trvalo jen do doby, než zjistil, že je otcem pětiletého syna Colemana Finchuma. Soud rozhodl, že Hank dluží na výživném a nařídil mu najít si spolehlivější zaměstnání. Co zbývalo jiného, než začít brát muziku jako seriózní zdroj obživy. V roce 1996 podepsal smlouvu se společností Curb a nedlouho poté vyšlo album Three Hanks: Men With Broken Hearts, na kterém se díky moderním technologiím spojily hlasy všech tří generací Williamsů. Hank III se sice finančně zahojil, ale z nahrávek ani trochu nadšený nebyl. Jeho jméno, tvář a neuvěřitelná hlasová podoba s dědečkem mu sice zaručovaly tradiční countryové publikum, on ale chtěl jít svojí cestou a měl o ní zcela konkrétní představu. Hank III a jeho Damn Band na koncertech ohromovali syrovými country baladami i živelným honkytonkem a podobně to uměla i jeho drsná hardrocková partička Assjack. Jako typický countryman by byl určitě úspěšný, ale Hank III se rozhodl jít na to jinak.


Country Heroes na Rádiu Dixie by bez tohodle songu nejspíš ani nevznikly

V září 1999 vydala společnost Curb jeho řádný debut Risin' Outlaw. Hank III ale s nahrávkou spokojen nebyl a ihned po vydání desku zavrhl jako fiasko řízené vydavatelstvím. Po několika letech koncertování a šílených snah o vyvázání se ze smlouvy s Curb přišel Hank III počátkem roku 2002 s deskou Lovesick, Broke & Driftin'. S jedinou výjimkou (Atlantic City od Bruce Springsteena) šlo, na rozdíl do debutu, výhradně o jeho vlastní skladby. Sám desku produkoval, nahrál a smíchal během pouhých dvou týdnů. 


Tou dobou se nicméně vztah Hanka III s Curbem ještě více vyhrotil. Vydavatelství odmítlo vydat jeho LP s přiléhavým názvem This Ain't Country, na kterém byly písně jako Life of Sin a Hellbilly. Zároveň Curb odmítl Hankovi III poskytnout práva na jeho vlastní vydání. Hank III na to reagoval tričky s nápisem Fuck Curb, která prodával prostřednictvím svých webových stránek. 

 Tohle video velice dobře dokumentuje názor Hanka III na svého vydavatele

Dvojalbum Straight to Hell vyšlo v březnu 2006 u jakýchsi Bruc Records (Curb se tak snažili zamaskovat svou účast na albu). První disk obsahoval písně s prvky tradičního country výrazně ovlivněné rebelským postojem Hanka III, druhý disk tvořila jakási countryově-psychedelická koláž plná ambientních zvuků. Deska vyšla mimochodem znovu v roce 2021 v tzv. „clean“ verzi vynechávající nejen veškerá sprostá slova, ale i dvě celé písně Crazed Country Rebel a Dick in Dixie. Co dodat…

V roce 2008 vydal Hank III další psaneckou desku Damn Right, Rebel Proud, čtvrté a údajně poslední album pro Curb, The Rebel Within, následovalo na jaře 2010. Projekt This Ain't Country, který odstartoval neshody mezi Hankem III a vydavatelstvím, nakonec Curb vypustil do světa v roce 2011 spolu s dalším nevydaným materiálem pod názvem Hillbilly Joker.



Poslední desku vydal v roce 2013 (Brothers of the 4X4, vyšla už na jeho vlastním labelu Hank3) a v následujícím roce odehrál poslední živé vystoupení. Od té doby se Hank III téměř neobjevil na veřejnosti, snad kromě krátkého vystoupení na videu v rámci koncertu Outlaw Country Heavy Metal Tribute, kterého se zúčastnil v dubnu 2018. V roce 2016 se nechal slyšet, že byl nucen se přestěhovat ze svého nechvalně známého pozemku Haunted Ranch ve východním Nashvillu a že mu zemřel pes Trooper. Skutečné důvody, proč se Hank III na tak dlouhou dobu ztratil z očí veřejnosti, zná asi jen on sám. Jeho věrným fanouškům nezbývá než čekat, kdy a zda vůbec se znovu objeví.

Holly Williams


Holly Audrey Williams (narozena 12. března 1981) je dcerou Hanka Williamse Jr. a nevlastní sestrou Hanka Williamse III. V 17 letech začala hrát na jednu z otcových kytar a začala psát vlastní písně. S nimi a s kytarou pak v matčině autě Suburban projela téměř celé Státy.  Když vyšlo v roce 2003 její první EP, naskládala do batohu cédéček, co se vešlo, a s kytarou se vydala do Velké Británie, kde předskakovala písničkáři Ronu Sexsmithovi. Brzy poté podepsala smlouvu s Universal South Records a absolvovala turné s Billym Bobem Thorntonem, Jewel, Keithem Urbanem a Kasey Chambers. V roce 2004 vyšlo u Universal South její debutové album The Ones We Never Knew


V březnu 2006 se zranila při autonehodě se svou sestrou Hilary a zrušila celé nadcházející turné. Její sestra byla zraněna velice vážně, ještě o tom bude řeč v další části článku. Samotná Holly utrpěla komplikovanou zlomeninu pravé ruky a zápěstí; a vůbec tenkrát netušila, zdali bude schopna ještě někdy hrát na kytaru. O svých zážitcích té doby napsala píseň Without Jesus Here with Me; vyšla později na její další desce. 

Po dlouhé přestávce začala Holly Williams opět hrát na kytaru a psát písně, podepsala smlouvu s Lukem Lewisem z Mercury Records. Druhé studiové album Here with Me vyšlo v červnu 2009, časopis People ho označil za „jedno z deseti nejlepších alb roku“, Billboard jako jedno z nejlepších písničkářských alb, která vyšla v Nashvillu. 


Videoklip k písním Alone a Three Days in Bed natočila Holly v Paříži

V září 2009 se vdala Holly za hudebníka Chrise Colemana (mimo jiné spoluautora tří písní na albu The Highway), dnes již spolu mají tři děti. Album The Highway (2013) vyšlo na její vlastní značce Georgiana Records a dosáhlo 146. místa v žebříčku Billboard 200.



Teď jsem tady a piju, jako by noc byla mladá. / Hej, jsem tady a piju, jako by noc byla mladá
Máma vzala děti a peníze jsou pryč / Tak jsem venku a piju, jako by noc byla mladá
Doufám, že neumřeme, když budeme pít, jako by noc byla mladá… (Holly Williams – Drinkin’)

Poslední dobou se Holly Williams věnuje hlavně rodině a není o ní příliš slyšet, jednou z výjimek bylo společné vystoupení se sestrou Hilary a bratrem Samem pro CMT v březnu 2020. Záznam je dostupný na facebooku ZDE

Ještě předtím, v roce 2016 se Holly Williams objevila na albu Johna Primea For Better, or Worse, na němž si s ním zapěla klasický song I'm Telling You, jeden z hitů její babičky Audrey Williams.

Hilary Williams

Hilary Williams se narodila 26. února 1979 a jako každý v rodině vyrůstala obklopena hudbou. Dříve než ale stačila rozjet vlastní hudební kariéru, zasáhl osud. V březnu 2006 jela Hilary se svou sestrou Holly do Louisiany na pohřeb dědečka z matčiny strany. Při pohledu na svůj iPod ztratila Hilary kontrolu nad vozidlem, které dostalo smyk a čtyřikrát se převrátilo. Události, které následovaly, vylíčila v roce 2010 ve svých pamětech Sign of Life (Znamení života), kde popisuje dlouhou cestu od této hrůzné scény přes desítky chirurgických zákroků až po fyzickou terapii a dlouho odkládaný návrat na jeviště. 

K písni Sign of Life se Hilary Williams stále vrací

Jako první zahrála tehdy píseň Sign of Life, která popisuje okamžiky po havárii, kdy ztratila vědomí, vyplavala ze svého těla a setkala se s dušemi svých zesnulých prarodičů Hanka Audrey WilliamsovýchJohnnyho CasheJune Carter Merle Kilgoreho.
Na debutové desce My Lucky Scars (vyšla v roce 2018) vzpomíná Hilary na výzvy, které jí přinesl proces zotavování, i na to, co se naučila jako potomek dvou nejvlivnějších countryových umělců. Na albu najdeme i trošku jinou muziku, než bychom možná čekali, příkladem může být třeba nádherná coververze písně River od Joni Mitchell.


 Sam Williams


Vnuk průkopníka country Hanka Williamse a syn Hanka Jr. je dalším z dlouhé řady Williamsů. Sam Williams (vlastním jménem Samuel Williams) ale zpívá i skládá svým osobitým stylem, v němž se snoubí upřímnost a prostořeká poetika se syrovou zranitelností a hlubokou empatií. Jeho písně jsou ovlivněné spíše moderním popem než klasickým country, takže nějaká bližší souvislost s rodinnou tradicí není na první poslech postřehnutelná.


Část klanu Williamsů. Zleva Holly, Sam a Hillary

Sam Williams se chtěl věnovat úplně jinému životu než jeho otec a dědeček, a tak se přestěhoval do Nashvillu, nikoli kvůli hudbě, ale aby zde studoval obchod. Když se mu ale v devatenácti letech narodil vlastní syn, školu opustil a Sam se rozhodl věnovat muzice a pokračovat v rodinné tradici. Koneckonců, už léta pro svoje potěšení psal písničky, nyní se rozhodl ale stát se muzikantem na plný úvazek. Písně, které píše, jsou velice různorodé, sám přiznává, že se mu líbí vše od Margo Price a Tylera Childerse až po Billie Eilish nebo Drakea.

V pouhých dvaadvaceti letech už má Williams nejeden šrám na srdci – letos vydaná deska Glasshouse Children dostala nový význam krátce po dokončení, když jeho sestra Katie tragicky zahynula při autonehodě (zemřela 13. června 2020 ve věku 27 let). Na desce se podílela řada pozoruhodných osobností – mezi autory písní najdeme mimo jiné frontmana kapely Black Keys Dana Auerbacha nebo písničkářky Mary Gauthier a Brandy Clark. A slyšet zde můžeme i výjimečné hosty – v duetech se k Samovi přidávají Dolly Parton a Keith Urban.



Stylová trička i leccos dalšího s tématikou vaší oblíbené muziky najdete v našem vidláckém eshopu DixieGear.cz

Thomas Gabriel

Když v roce 2018 vydal Thomas Gabriel své debutové album Long Way Home, znal jeho jméno jen málokdo. Žánrově pestrá hudba silně ovlivněná country, nad kterou hřmí setsakramentsky povědomý hlas, neodbytně vnucuje otázku: „Co to je proboha za chlapa, že tak silně připomíná Johnnyho Cashe?“ Odpověď je hodně překvapivá. Jablko nepadlo daleko od stromu, posloucháme totiž nejstaršího vnuka Johnnyho Cashe


Thomas Gabriel se narodil roku 1973 v kalifornské Ventuře šestnáctileté Kathy Cashové (jedné ze čtyř dcer, které měl Johnny Cash s první manželkou Vivian). Jako chlapec pobýval často na turné s prarodiči Johnnym Cashem a June Carter Cash, a k muzice tak přičichl už v raném věku. V jedenácti už uměl obstojně na kytaru a ve třinácti i slušně pít. Navzdory zájmu o hudbu se ale vydal jiným směrem. Gabriel sloužil osm let jako policista, než kvůli pití a drogám musel tuto práci opustit. Jeho závislost ho postupně dovedla k mnoha zatčením a následně i řadě let strávených ve vězení.


Samota ve vězení ho nakonec vyprovokovala k tomu, aby se znovu začal zabývat psaním písní, jak už to dělal kdysi v mládí. Když se v Tennessee objevil producent Brian Oxley a zajímal se o rodinu Cashových (mimochodem nedávno koupil bývalou farmu Johnnyho Cashe), přesvědčil Gabriela, aby se již po dvaadvacáté (!) pokusil nastoupit na odvykací kúru. Po roce stráveném na léčení začal Gabriel s Oxleym pracovat na svém prvním samostatném albu Long Way Home

Thomas Gabriel se nyní snaží podělit se o svůj příběh a pomoci šířit povědomí o lidech bojujících se závislostí. Gabrielovy texty jsou velice osobní a jeho příběhy víc než přesvědčivé. 

„Když je těžko, dokážu ze sebe pumpovat písničky jako o život. Možná si nejsem tak vědom sám sebe, když jsem šťastný, ale na psaní písní pracuji pořád. Miluji živé hraní. Když zpívám některou ze svých písní, vkládám do vystoupení všechno, co stálo za jejím vznikem. Pro mě je nejlepší kompliment, když mi někdo řekne, že mu moje hudba pomohla překonat těžké období nebo se nějak dotkla jeho srdce. Když se podívám do publika a někdo zpívá mé texty, je to pro mě ta zdaleka největší věc.“


V dubnu 2020 vydal Gabriel singl Right Side of the Dirt. Zpěvák píseň označil za zamyšlení nad tím, jak hodně se jeho život změnil od dob, kdy ranní probuzení bylo nejhorší částí jeho dne.


Před nedávnem, v listopadu 2021 se na YouTube objevila společná nahrávka Thomase Gabriela s Whey Jenningsem, dalším vnukem ze slavné muzikantské rodiny. Jejich společné nahrávce písně The Highwayman utěšeně na YouTube přibývají zhlédnutí a určitě bude zajímavé sledovat, co nám tihle dva týpkové spolu ještě předvedou.  

Whey Jennings


Whey s dědou na pódiu

Whey Jennings je synem Terryho (nejstarší Waylonův syn z prvního manželství) a Katherine Jenningsových.  Když byl Whey ještě malý kluk, bral ho Waylon jako svého nejstaršího vnuka často s sebou na koncerty. Když jednou Jessi Colter po písni Storms Never Last nechala v zákulisí na židli mikrofon, malý Whey ho popadl, vyběhl na pódium a spustil Mamma's Don't Let Your Babies Grow Up To Be Cowboys. Waylon vykřikl: „Hej, počkej tam, Hossi, počkej na mě!“ a běžel se rychle přidat s kytarou. Když chlapec píseň dozpíval, dav šílel nadšením. Toho dne se Whey zamiloval do hudby…


Když vyrůstal, neposlouchal ale zdaleka jen country, jak by se dalo očekávat. „Country jsem poslouchal od malička od mámy a táty. Pak jsem začal poslouchat hip hop, R&B, heavy metal a rock, ale nejvíc jsem byl zaměřený na country rock a blues.“  


Mnoho let Whye pracoval na farmě. Ve volném čase rád rybařil a tábořil a muzicíroval u táboráku. Oblíbil si seriál Dukes of Hazzard, což koneckonců dokazuje i jedno z jeho videí.


Whey vzpomíná: „Byl jsem normální dítě a dělal jsem běžné dětské věci. Tedy až do mých teenagerských let. Ale vážně, přál bych si, abych je mohl vrátit a udělat vše jinak. Bylo tam hodně večírků, rokenrolu, sexu a drog. Otevřely mi špatné dveře k rokům závislosti na alkoholu. Teď už nějaký čas abstinuju. Děkuji za to Bohu a Taryn, změnili mi život. Každý den děkuji Pánu za to, že Taryn vstoupila do mého života a vydrzela po mém boku. Seznámili jsme se přes mého bubeníka a krátce nato jsem ji požádal o ruku. Jeli jsme v cadillacu po venkovské silnici a já jsem najednou řekl, pojďme se vzít…“


Whey Jennings s manželkou Taryn

Své první album vydal Whey Jennings v roce 2019. Jak název Live at the Nashville Palace napovídá, bylo nahráno živě s výjimkou úvodní studiové coververze Southern Accents, klasického songu Toma Pettyho & The Heartbreakers. Shodou nešťastných okolností přesně v den, kdy nahrával toto album, zemřel Terry Jennings, stalo se to pouhé čtyři dny po jeho dvaašedesátých narozeninách. Mimochodem i Terry Jennings zanechal svůj otisk v hudební historii – zůstala tu po něm kniha Waylon: Tales of My Outlaw Dad.

Raelyn Nelson Band


Raelyn Nelson zpívá, kam jí paměť sahá. Narodila se před nějakými 36 lety (přesné datum svého narození nikde neuvádí). Vyrůstala na tradiční country hudbě a gospelech. Mezi její nejranější vzpomínky patří, jak ji táta a „Papa Willie“ učili zpívat píseň On the Road Again, to jí byly nějaké tři roky. Otec Willie Jr. ale nedlouho poté spáchal sebevraždu. Matka se snažila Raelyn držet dál od liberální rodiny jejího otce, ale dívka se nakonec stejně přiklonila k rodinnému odkazu a vrhla se na muziku. Coby teenagerka dostala od dědečka Willieho zbrusu novou kytaru Martin, a to ji inspirovalo k tomu, aby začala psát vlastní písně. I když se Raelyn na koncertech zpravidla doprovází na ukulele, kytaru od dědy má dodnes.

Mezi první velké koncerty Raelyn Nelson Bandu patřilo několik vystoupení na Farm Aid v roce 2014. Od té doby pravidelně sdílejí pódium na Willieho legendárních piknicích, které se konají vždy 4. července v Den Nezávislosti. Willie Nelson si pochopitelně nenechal ujít příležitost zazpívat si na jedné z prvních nahrávek Raelyn Nelson Bandu, a to v písni Moon Song.



S Jonathanem Brightem, veteránem undergroundové rockové scény a nezávislým producentem, seznámil Raelyn jejich společný přítel. Nahráli spolu několik jejích raných písní a pak se rozhodli, že zkusí napsat pár věcí společně a uvidí, co z toho bude. Dali dohromady kapelu a výsledkem byl svěží a originální zvuk, jakýsi countryově garážový rock.


Píseň Weed and Whiskey je jednou z písní z katalogu kapely, ve které Raelyn a její přátelé to rozjíždějí pěkně zostra.

V současnosti Raelyn Nelson Band často sdílí pódium s tak různorodými hudebními ikonami, jako je country hvězda Tim McGraw, indie rockoví Drivin' n Cryin' či superskupina Hard Working Americans.

S dědou Williem

Na otázku, proč vystupují pod hlavičkou Raelyn Nelson Band, protagonistka odpověděla: „Opravdu netoužím být sólovým umělcem. Všichni v mé rodině, kteří se věnují hudbě, vždy kladli velký důraz na soudržnost kapely, na pódiu, mimo něj i ve studiu. Naše kapela si téměř dokáže číst myšlenky. Proč bych si s tím měla zahrávat? Snažíme se to udržet co nejjednodušší – napíšeme písničky, které se nám líbí, nahrajeme je, natočíme videoklip a pak je jedeme hrát lidem."

Aby toho nebylo málo, Raelyn také dohlíží na online komunikaci Willieho Nelsona s jeho fanoušky. Raelyn k tomu říká: „Dědeček mi dává práci, abych mohla zůstat doma se svými dětmi a plnit si své sny.“ S čtrnáctiletými kluky dvojčaty a jedenáctiletou dcerou, které vychovává sama, nemá moc času na to, aby se trápila tím, že extra lukrativní nahrávací smlouva zatím nepřišla.


Zatím poslední nahrávkou Raelyn Nelson Bandu je singl Friend

Coleman Williams


Na úplný závěr dnešních Country Heroes se vrátíme ke klanu Williamsů. Na hudební scénu totiž právě vstupuje příslušník další generace tohoto rodu. Nicméně se ke jménu Hank Williams nehlásí přímo, možná i proto, že přízvisko Hank Williams IV je už „obsazeno“. To si totiž zabral jistý Ricky Fitzgerald, vnuk Butche Fitzgeralda, o kterém se proslýchá, že je nemanželským synem Hanka staršího. Náš nový hrdina si říká prostě jen „IV“.

Není však pochyb o tom, že „IV“ je synem Hanka III. Existují příslušné soudní dokumenty a již o tom byla řeč. Skutečné jméno „IV“ je totiž Coleman Finchum.

Debutový singl IV and the Strange Band nese název Son of Sin. Přestože se jedná o řekněme indie-rockovou skladbu, countryové kořeny jsou nepřeslechnutelné. Syn Hanka III, tak jak je v rodině tradicí, zkrátka dělá vše zcela po svém, ale zároveň tím vzdává hold svému rodu.

Playlist
Hank Williams Jr. – Family Tradition
Hank Williams III – Crazed Country Rebel
Holly Williams – Drinkin’
John Prine & Holly Williams – I’m Tellin’ You
Hilary Williams – River
Sam Williams – Weatherman
Thomas Gabriel – Come To Me
Thomas Gabriel – Long Way Home
Thomas Gabriel – Right Side Of the Dirt
Whey Jennings – I’ve Always Been Crazy
Whey Jennings – Lead Me Home
Whey Jennings – Midnight In New Mexico
Raelyn Nelson Band with Willie Nelson – Moon Song
Raelyn Nelson Band – Weed And Whiskey
IV and the Strange Band – Son Of Sin

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

Všechny články autora

Country Heroes 22: Daleko od Nashvillu

Country Heroes 22: Daleko od Nashvillu

Evžen Müller , Hank III, Uncle Tupelo, Slim Cessna’s Auto Club, Old 97´s a další a další. Tak dlouho křížili country s punkem a indie rockem, až pro ně někdo vymyslel speciální škatulku – alt-country.

Hank Williams Jr.: Říkejte mi Bocephus

Hank Williams Jr.: Říkejte mi Bocephus

Petr Mečíř , Příběh muže, který dokázal vystoupit ze stínu svého slavného otce a dokázal propojit tradiční country píseň s bouřlivým southern-rockovým boogie.

Jak je těžké zahrát Hanka Williamse

Jak je těžké zahrát Hanka Williamse

Michal Bystrov , Film I Saw The Light o životě krále americké country music Hanka Williamse se chystá do kin a hned se kolem něj zvedla vlna emocí. Hanka totiž hraje Angličan!