Do zákopů s boxerem a nožem

Do zákopů s boxerem a nožem

Symbolem první světové války nejsou jen plynové masky, bláto, dlouhé kabáty a ještě delší bodáky. Američané přinesli ještě jeden fenomén – smrtelnou zbraň zvanou zákopový nůž.


Dolů

Zákopový nůž, tedy v americkém pojetí kombo nože a boxera. V nelidských bitevních vřavách jistě užitečná věc, z pohledu dneška téměř barbarský nástroj na zabíjení, který přežil – jako ostatně většina takových věcí – až do dnešních dnů. Pojďme se podívat na jeho historii, kterou připravil Pavel Poch, na slovo vzatý odborník, který s nožem M1917 vybojoval nejednu bitvu. Patří totiž mezi reenactory „Bloody First“, skupinu nadšenců, kteří se zabývají americkou armádou první světové války.

A které budete moci vidět i na Dixie On The Road 24.-26.května 2019 v autokempu Konopáč u Heřmanova Městce. Takže si můžete přečíst historii nože a v zákopech první světové války – mezi burácejícími motory amerik – si ho budete moci vzít do ruky. 

Američtí vojáci ukazují ukořistěný, vodou chlazený německý kulomet MG 08/15 během ofenzívy u Saint-Mihiel na západní frontě 12. září roku 1918, Všimněte si zákopových nožů, které mají na opasku druhý a pátý voják zleva v horní řadě. 

Zákopové nože Model of 1917 a Model of 1918

Dne 6. dubna 1917 vyhlásily Spojené státy válku Německu. V květnu téhož roku byl vrchním velitelem Amerického expedičního sboru (A.E.F.) jmenován generál John Joseph "Black Jack" Pershing. V červnu pak do Francie dorazila 1. divize A.E.F. Zatímco v době neutrality Spojené státy dodávaly velké množství materiálu bojující Francii a Velké Británii, nyní první američtí vojáci doplňovali svoji výstroj a výzbroj právě od Francouzů a Britů. Od Francouzů získali např. 75mm a 155mm děla, Britové poskytli minomety, kulomety, plynové masky či helmy. Také se od nich museli rychle učit novému způsobu boje, protože válka v zákopech byla pro Američany naprosto novou zkušeností. 

Vojáci Amerického expedičního sboru vybavení francouzským kulometem Chauchat. Vojáci A.E.F. těchto strašných kulometů dostali celkem 25.000

Standardní výzbrojí amerického vojáka byla puška Model of 1903 Springfield s bodákem Model of 1905, nebo puška a bodák Model of 1917. Co američtí vojáci naprosto postrádali, byly útočné nože. Kulometná družstva byla sice vyzbrojena malými mačetami typu bolo na vysekání palebných postavení, ale ty měly přece jen daleko do útočného nože. A puškové bodáky s čepelí dlouhou 16“ nebo 17“ byly při bojích v zákopech značně nepraktické. Také při nočních nájezdech do německých zákopů bylo třeba často zlikvidovat nepřítele tichým způsobem. Velice rychle byl tedy zbrojnímu odboru odeslán požadavek na nový útočný nůž. 

Bodák Model of 1905 vyrobený ve Springfield Armory v roce 1909. Pochva je Model of 1910.

Zadání bylo velice prosté – nový nůž musí být schopen probodnout německý vojenský kabát. S nabídkou přišlo několik výrobců, z nichž byl vybrán nůž firmy Henry Disston & Sons. Jednalo se o dlouhou tenkou trojhrannou čepel s dřevěnou rukojetí a ocelovou záštitou tvaru D, která chránila prsty a zároveň měla hroty, aby mohl voják v boji z blízka případným úderem srazit protivníka. Výroba byla jednoduchá a levná. Náklady na jeden nůž od výroby až po dodání do armádního skladu byly 80 centů! 

Zákopový nůž M1917 vyrobený firmou American Cutlery Company (AAC). Pochva je výrobek firmy Jewell.

Výrobní provedení

Existují dvě varianty tohoto nože označované jako Model of 1917 a Model of 1918 lišící se tvarem D záštity a způsobem jejího uchycení. Sběratelé stále vedou spory o určení typu jednotlivých nožů. V armádních zprávách i odborné literatuře jsou pak souhrnně označovány jako Model of 1917/1918.

Vojáci 42 divize po návratu z noční patroly v zemi nikoho. Všimněte si minimální výbavy, kterou s sebou měli – bylo zvykem že na noční patroly, kde mohlo velmi snadno dojít k zápasu muže proti muži, nosili vojáci co nejméně vybavení. Muži ve středu jsou vybavení zákopovými noži M1917, další voják francouzským kulometem Chauchat. 

V dubnu 1999 byl v časopise Knife World uveřejněn článek, který tyto nože rozděluje podle tvaru boxerové záštity a výrobního postupu. 

Nůž Model of 1917 vyráběly tři firmy - Henry Disston & Sons z Filadefie, Oneida Community Ltd. a American Cutlery Co. Celková délka nože je 14“, přičemž čepel je dlouhá 9“. Tyto rozměry však nesmíme brát dogmaticky. Při měření několika vzorků jsem zjistil, že rozdíly v délce jsou + - 5mm. Rukojeť je z ořechového dřeva a má zářezy na prsty. Ocelová záštita tvaru D chrání prsty. Při její výrobě byly po stranách vystřiženy trojúhelníkové výřezy, které se ohnuly o 90° a vzniklo tak 10 hrotů zesilující účinnost nože při úderu záštitou. 

Detail ozubů boxeru vytvořených ohnutím plechu záštity

Rukojeť se záštitou byly nasunuty na řap, ukončený závitem a zajištěny hlavicí. Hlavice tvaru oblého kužele byla k řapu šroubována speciálním přípravkem, k jeho uchycení sloužily 2 otvory v hlavici. H. M. Cole uvádí ve své knize u nože HD&S i hlavici ve tvaru čtyřhranu. Zda se jedná o výrobní provedení či pozdější úpravu, se mi nepodařilo zjistit, ale nikde jinde v odborné literatuře jsem tuto variantu nenašel. 

Detail běžné hlavice nože M1917

Čepel i oblouková záštita jsou černěné, aby neodrážely světlo při nočním plížení přes území nikoho. Nože firem HD & S a ACC jsou od sebe k nerozeznání, jediným rozdílem je značení. Firma ACC značila nože uvnitř oblouku záštity „A.C.CO U.S.A. 1917“, zatímco nože firmy HD&S jsou značeny na záštitě z předu „HD&S 1918“. Je zajímavé, že přestože je firma Henry Disston & Sons označována za tvůrce tohoto nože, její výrobky jsou značeny až rokem 1918. 

Značení na noži Model of 1917 od firmy A. C. C.

Nůž firmy Oneida se od dvou předchozích liší na první pohled, a to sice tvarem dřevěné rukojeti. Zatímco rukojeti nožů předchozích výrobců byly ze stran lehce zaoblené, nože OCL mají rukojeť plochou. Značení je opět z předu na záštitě ve tvaru „O.C.L. 1918“. Bohužel chybí údaje, kolik se těchto nožů vyrobilo. Největším producentem byla firma A.C.C, vzhledem k počtu nožů, které se dodnes dochovaly, se muselo jednat o obrovské množství. 

Nůž M1917 od firmy OCL. 

Firma Oneida měla údajně vyrobit asi 10 000 kusů, ale toto číslo není ničím podloženo a tyto nože jsou dnes velmi vzácné. Nejvzácnější však zůstává výrobek firmy HD&S, počet jí vyrobených kusů také není znám, ale pravděpodobně bude ještě mnohem nižší než u O.C.L.

Model of 1918

Nůž, který je v tomto článku označen jako Model of 1918, vyráběla pouze jediná firma – Landers, Frary & Clark z Nové Británie ve státě Connecticut. Výroba tohoto nože byla oproti předchozímu modelu zjednodušena. To je také důvod, proč je sběrateli označován jako pozdější model. Oblouková záštita má vylisovány pyramidové hroty, a je k čepeli připevněna rozkováním řapu k poslední pyramidě na záštitě. 

Zákopový nůž Model of 1918 vyrobený firmou L.F.&C. Pochva je výrobek firmy Jewell.

Existují dvě výrobní provedení – se 7 a s 8 pyramidovými hroty. Varianta s 8 hroty se považuje za starší a je mnohem vzácnější. Osmý hrot umístěný na záštitě vpředu vedle čepele neměl prakticky žádný význam a bylo tedy od něho pravděpodobně brzy upuštěno. Bohužel k této domněnce neexistuje žádný důkaz. 

Porovnání obou typů nože Model of 1918 od firmy L.F. & C. Vpravo je první typ s pyramidou vedle čepele

Značení je opět z předu na záštitě ve tvaru „L.F.&C. 1917“. Firma L.F.&C. uvádí, že vyrobila asi 210 000 těchto nožů. Pokud Vám to přijde jako vysoké číslo, tak pro srovnání uvádím, že za stejné časové období (1917-1918) tato firma zásobila americkou armádu 7miliony příborových nožů s hliníkovou rukojetí!

Značení na noži Model of 1918 od firmy L. F. & C.

Pochvy

K těmto nožům existuje několik typů pochev, asi nejznámější je od firmy Jewell. Pochva je ze zeleně natřené kůže s přinýtovaným kovovým hrdlem, které je opatřeno drátěným závěsníkem. Ve spodní části pochvy je přinýtována kovová botka, jež měla zabránit propíchnutí pochvy čepelí nože. 

Zákopový nůž M1917 v pouzdře od firmy Jewel

Dalším typem je pochva z jednoho kusu kůže sešitého ve tvaru trubky přesně na velikost čepele, k němuž byl přinýtován proužek kůže jako závěsník. Posledním typem je již pochva klasického tvaru, vyrobená sešitím dvou kusů kůže k sobě s tím, že je vytvarovaná na trojhranné ostří. 

Zákopový nůž M1917 v koženém pouzdře posledního typu

Sběratelé uvádějí ještě další typy, pravděpodobně jediné svého druhu. Příkladem může být plechová pochva firmy  L.F.&C., která svým provedením odpovídá pochvě stejné firmy na bolo Model of 1910 / 1917, nebo kožená pochva firmy A.C.C. V obou případech se pravděpodobně jedná o prototyp.

Jen probodnout nebo i pořezat?

Účel, pro který byl nůž Model of 1917/1918 stvořen, tedy probodnutí nepřítele, splnil. Bohužel pro jiný účel jej nebylo možno použít. Již v roce 1918 proto vzešel požadavek na jiný bojový nůž. Tím se stal Model of 1918 Mark 1. Nůž Model of 1917/1918 byl tedy v roce 1922 označen jako zastaralý, ale nadále zůstal uložen v armádních skladech. 

M1918 Mark1 vyrobený ve Francii, značený Au Lion na čepeli. Výroba těchto nožů začala ve Francii dříve než ve Spojených Státech. Nejsou důkazy, že by se tyto nože dostaly k Americkým expedičním jednotkám před uzavřením příměří.

V roce 1927 ho americká armáda nabídla k odprodeji a mnoho obchodníků tak využilo příležitosti a nůž se rázem ocitl na pultech obchodů s loveckými potřebami. Tehdejší cena byla $4.50. Přesto ještě na začátku 2. světové války zbývalo v armádních skladech ještě několik tisíc těchto nožů, které byly urychleně dodány bojovým jednotkám. V této válce také končí jejich „služba vlasti“.

Seržant Rinaldo Martini z 5. divize USMC používal nůž Model of 1918 na ostrově, Iwo Jima v lětě 1945

O autorovi: 

Článek pro vás připravil Pavel Poch, na slovo vzatý odborník na nože první a druhé světové války. Mimo jiné je také „pacient“, reenactor, který v uniformě válčí pro pobavení diváků (a ošoupává si originální hadry a výstroj na bitevních polích všech tuzemských bojišť). Pavel je členem „Bloody First“, reenactingové skupiny zabývající se zapojením USA do první světové války. 

Pavel Poch: Pokud mi to čas dovolí, rád se toulám doma i po světě, věnuji se střelbě a re-enactingu U.S. Army od WWI po Gulf War.

Bloody First 

Bloody First – The Great War reenactment group – byla založena 6. dubna 2017. Symbolicky sto let po vstupu Spojených Států Amerických do „Velké Války“ aby připomínala nejen americkou účast v tomto extrémním konfliktu, ale také aby připomínala 43.000 Čechů a Slováků, kteří v tomto konfliktu bojovali na americké straně. 

Část vojáků The Bloody First – Great War Reenactment Group. Členové tohoto klubu představují americkou armádu první světové války na špičkové světové úrovni.  

Bloody First můžete najít všude, kde se něco děje a kde se válčí „Velká válka“, jak se před druhou světovou válkou říkalo té první. A mimo jiné i na akcích, kde se budeme prostě jen bavit, jako třeba na Dixie On The Road, kde vám představí uniformy, výstroj a výzbroj Vojáků A.E.F. - Amerických Expedičních Sborů první světové války! 

Vojín Klein se v boji muže proti muži chystá propíchnout protivníka zákopovým nožem M1917. Vojín Klein patří do reenactingové skupiny The Bloody First, která se u nás zabývá americkou armádou první světové války.

Pavel Poch

Pavel Poch

Pokud mi to čas dovolí, rád se toulám doma i po světě, věnuji se střelbě a re-enactingu U.S. Army od WWI po Gulf War.

Všechny články autora

Brokovnice v zákopech: „Nelidské zbraně“ ve službách US Army

Brokovnice v zákopech: „Nelidské zbraně“ ve službách US Army

Lukáš Visingr , Američtí kluci si do „Velké války“ v Evropě přivezli také svoje oblíbené brokovnice, o jejichž účinnosti přesvědčivě hovořily marné stížnosti Němců.

M1 Garand – Nejlepší bojový nástroj, jaký byl kdy navržený

M1 Garand – Nejlepší bojový nástroj, jaký byl kdy navržený

Tibor Šiška , Tato slova napsal o pušce M1 Garand generál Patton ve svém dopisu pro zbrojovku Springfield. A většina jeho vojáků by s ním souhlasila.

Vynález Richarda Gatlinga: Kulomet s klikou, který změnil historii válek

Vynález Richarda Gatlinga: Kulomet s klikou, který změnil historii válek

Lukáš Visingr , Jižanský vynálezce poskytl Severu zbraň, která střílela stovky ran za minutu a stala se vlastně prvním prakticky použitelným a účinným kulometem.