Dusot kopyt, střelba a křik raněných. Nebo supění parní lokomotivy a ruch železniční stanice. Nebo klid divočiny při napínavém lovu. A do toho hraje hudba. Vždy taková, aby podtrhla situaci a nerušila, ale pokud se do ní zaposloucháte, zjistíte, jak dobře je napsaná a zahraná. Není to ale soundtrack k filmovému westernu, nýbrž k westernu hernímu. Hra Red Dead Redeption 2 je prudce návyková a skýtá spoustu možností, jak se zabavit, ale o ní se tentokrát nejedná. Tedy pouze z části. A tou částí, a ne bezvýznamnou, je její soundtrack. Jeho autorům a interpretům se věnuje únorová Noční můra.
Šedá eminence hudby
Člověkem, který to všechno dal dohromady, je kanadský rodák Daniel Lanois. A když píšu dohromady, mám na mysli nejen koncept soundtracku, který sestává z klasických písní zhruba v rozsahu tří minut, instrumentálek ke konkrétním scénám, které se pohybují v rozmezí pěti až osmi minut, a potom témat, která ve hře zaznívají podle druhu činnosti, kterou postava vykonává a jejichž délka závisí právě na tom, jak dlouho se čemu věnujete. Ani ve třetím případě nedochází k žádné schématičnosti a kolikrát vás při hraní překvapí staré dobré ticho. Vzrušující jsou také přechody do dramatičtějších poloh ve chvíli, kdy se například blíží nebezpečí. Muzika je zakomponovaná tak dokonale, že ji po určité době hraní ani nevnímáte, ale pokud se na ní soustředíte, dojde vám jak dobře je napsaná.
Její zkomponování byl pouze začátek více než rok trvajícího procesu. Lanois zainteresoval do nahrávání více než stovku hudebníků, použil několik netradičních nástrojů (o těch tradičních jako housle nebo banjo ani nemluvě) a úzce spolupracoval s tvůrci zvukových efektů, takže někdy není jednoduché určit, jestli ruchy které slyšíte, patří ke hře, nebo jsou součástí muziky. Taky herci dabující jednotlivé postavy si přišli na své. Čas od času se postavy dají do zpěvu, což byla činnost v devatenáctém století poměrně běžná, například při namáhavé práci nebo dlouhé cestě.
Daniel Lanois využil svých bohatých producentských zkušeností, pracoval například na albech U2 Joshua Tree a Achtung Baby, dále spolupracoval třeba s Neilem Youngem, Bobem Dylanem, Willie Nelsonem, Emmylou Harris nebo Brianem Enem. Do soundtracku RDR2 angažoval i pár jmen, která bychom si s westernem asi nespojovali. Například hvězda R´N´B D´Angelo si vystřihnul skladbu Unshaken a skvěle navodil osudově gospelovou atmosféru.
Revolucionářka s banjem
Dalším důležitým jménem na sountracku RDR2 je banjistka, houslistka a zpěvačka Rhiannon Giddens. Rodačka z Greensboro v Severní Karolíně se proslavila jako členka skupiny Carolina Chocolate Drops, tria muzikantů hrajících tradiční muziku ve velmi moderně a svěže pojatém hávu. Od té doby se podílela na mnoha zajímavých projektech. Vedle její sólové kariéry chci zmínit třeba kompilaci Lost On The River: The New Basement Tapes založenou na nikdy nezveřejněných a většinou nedokončených textech Boba Dylana. Kromě ní je na desce zhudebnili třeba Elvis Costello, Taylor Goldsmith nebo Jim James, to vše pod producentskou taktovkou T-Bone Burnetta.
Podílela se také třeba na projektu Transatlantic Session, do které se zapojili muzikanti jak z Nového, tak Starého světa (původně známé jako Amerika a Evropa), aby ukázali, kam se posunula keltská hudební tradice. Rhiannon je také známá jako velká fanynka demokratů a v posledních letech byla často k vidění během jejich předvolebních kampaní včetně té aktuální, prezidentské.
Rocker s duší tuláka
Třetím významným účastníkem tvorby muziky ke hře Red Dead Redeption 2 je Kaliforňan Rocco DeLuca. Zpěvák, skladatel, kytarista a dobrista dal v roce 2005 dohromady kapelu se skromným názvem Rocco DeLuca and the Burden. Kapela hrála zajímavou směs indie rocku a dřevního blues a proto není divu, že po jejím rozpadu se DeLuca ocitl v roli doprovodného kytaristy a dobristy za zády tak rozdílných osobností, jako jsou například Slash a Johnny Cash, anebo jako předskokan John Lee Hookera. Poté, co se seznámil s Danielem Lanoisem, spolupracovali na dvou DeLucových albech a samozřejmě na soundtracku k RDR2. DeLuca má na svědomí většinu těch super westernových táhlých tónů steelkytary, tedy v tomto případě dobra.
O hře Red Dead Redeption 2 by se toho dalo napsat spoustu a já se tohoto úkolu ujmu. Článek na toto téma vyjde zakrátko. Doufám, že vás ochutnávka v podobě soundtracku dostatečně navnadila a rozloučím se jedním z nejdojemnějších okamžiků celé hry, do které samozřejmě zní zpěv Daniela Lanoise.
Playlist Noční můra 59 – Rudá smrt
Daniel Lanois - Quiet Time
Daniel Lanois – Table Top
Daniel Lanois – Red
Daniel Lanois – Moonlight
D´Angelo – Unshaken
Daniel Lanois – Cruel Cruel World
Carolina Chocolate Drops – Country Girl
Rhiannon Giddens – Mountain Banjo
Rhiannon Giddens – Julie
Rocco De Luca – Feather And Knife
Rocco DeLuca – Crash Of The Worlds
Daniel Lanois And Rocco De Luca – Thats The Way It Is
Daniel Lanois – Jim Milton Rides Again
Daniel Lanois – See The Fire In Your Eyes