Americana Express Americana Express

Americana Express

Down

Americana Express 15 - JJ Cale a kytarová pohoda Tulsa soundu

Aired 05. september 2023, 09:00

JJ Cale – jeden z nejosobitějších a nejuvolněnějších umělců v historii blues, rocku, country a americany. Geniální kytarista a nenápadný mistr písničkářského řemesla, jehož vliv přesáhl hranice žánrů, se podílel na vzniku Tulsa soundu. Eric Clapton ho označil za „jednoho z nejdůležitějších umělců v historii rocku“. Připomeňme si v roce Caleových nedožitých pětaosmdesátin jeho život a tvorbu.

Americana Express 14 – Willie Nelson a jeho první roky s muzikou

Aired 04. april 2023, 09:00

Willie Nelson se narodil 29. dubna 1933 v Texasu a již téměř půlstoletí patří k nejuznávanějším osobnostem americké hudby. My se tentokráte zaměříme na úplné začátky jeho kariéry a vedle jeho už tehdy vyzrálé a osobité tvorby si připomeneme i jeho hudební vzory – Boba Willse, Ernesta Tubba, Django Reinhardta a další.

Americana Express 13 – Geniální producent T-Bone Burnett

Aired 10. january 2023, 09:00

T-Bone Burnett, zásadní osobnost hudebního stylu americana, oslaví za pár dní své pětasedmdesátiny. V písních, které napsal nebo produkoval, uslyšíme také Jerryho Lee Lewise, Willieho Nelsona, Jeffa Bridgese, Roberta Planta a Alison Krauss nebo Rhiannon Giddens.

Americana Express 12: New Orleans fascinující

Aired 04. cctober 2022, 09:00

New Orleans, největším městě státu Louisiana, se už více než století rodí pozoruhodná hudba všech možných stylů. Dnešní díl nabídne celkem osmnáct songů o tomto městě.  Zahrají či zazpívají Louis Armstrong, Woody Guthrie, Bob Wills, Jerry Lee Lewis, Bobby Bare nebo Sierra Ferrell.

Americana Express 11 – Tom Russell

Aired 07. june 2022, 09:00

V jedenáctém dílu Americana Expressu představíme Toma Russella, jednoho z nejoceňovanějších písničkářů Ameriky. V jeho písních uslyšíme také Johnnyho Cashe, Jerry Jeff Walkera, Dave Alvina, Suzy Bogguss nebo Calexico.

Americana Express 10 – Ray Wylie Hubbard

Aired 01. march 2022, 09:00

V desátém dílu Americana Expressu se ohlédneme za dosavadní tvorbou a životem Ray Wylie Hubbarda, autora psanecké hymny Up Against the Wall, Redneck Mother a zároveň jedné z vůdčích osobností texaské písničkářské komunity. V jeho písních uslyšíme také Bobbyho Barea, Erica Churche, Lucindu Williams či Pam Tillis.

Americana Express 9 - John Prine

Aired 07. december 2021, 09:00

V devátém dílu Americana Expressu nahlédneme do hudebního odkazu písničkáře Johna Prinea, autora řady slavných songů Angel From Montgomery či Hello In There počínaje a Summer’s End nebo I Remember Everything konče. Kromě jeho samotného uslyšíme i Johnnyho Cashe, Bonnie Raitt či Phoebe Bridgers.

Americana Express 8 - Země je placatá!

Aired 07. september 2021, 09:00

V osmém dílu Americana Expressu si představíme nové nahrávky kultovních The Flatlanders, pustíme pár singlů z chystané desky The Felice Brothers a nevynecháme jedinečnou Sierru Ferrell, která se konečně dočkala plnohodnotného alba. Začneme nicméně v Česku…

Americana Express 7 - Mladí a talentovaní

Aired 08. june 2021, 09:00

V sedmém dílu Americana Expressu představíme Billyho Stringse a Molly Tuttle, dvě výrazné osobnosti současné americany. Ač vzešli z bluegrassu, jejich muzika vstřebala širokou škálu nejrůznějších stylů. Spolu s nimi zahrají a zazpívají Old Crow Medicine Show, Luke Combs nebo Iron & Wine.   

Americana Express 6 - Take me home, country roads...

Aired 02. march 2021, 09:00

Pro styl americana je přirozený návrat ke kořenům. A právě tímto směrem se ubírá dnešní díl. Vedle řady cover verzí zazní i naprosté novinky. Směsice to bude nadmíru pestrá: Larkin Poe, Sturgill Simpson, Sarah Jarosz, Charley Crockett, Brandi Carlile a mnozí další.

Další podcasty

Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

All articles of the author