Zbraňaři jdou na Jih

Zbraňaři jdou na Jih

Protizbraňové tažení politiků na americkém Severu ztěžuje výrobcům zbraní podnikání. Tak se stěhují na Jih

Dolů

Základnu výroby amerických ručních palných zbraní tvořily odedávna státy Connecticut, Massachusetts a New York. Tam před cca 160 lety vznikaly nejslavnější americké zbrojovky. Společnosti jako Smith & Wesson, Remington, Colt, Ruger a Beretta mají na severu velké závody nebo alespoň vedení. Zatím.

Budova firmy Beretta v Accokeeku (foto: Beretta USA)

Po tragédii v Newtownu, kde mladý magor postřílel 20 dětí a 6 dospělých, řada severních států místo lepší péče o magory zpřísnila své zbrojní zákony. Nebo to alespoň zkusila.
Proč zůstávat ve státě, kde vám zhoršují podmínky pro podnikání a podvazují poptávku po vašem zboží? Proč tam platit daně? Americké zbrojovky tedy zrychlily  pohyb ze Severu na Jih, který probíhá v posledních desetiletích.

Remington, Magpul, Ruger

Remington přesunul svůj hlavní provoz do Madisonu v Severní Karolíně už v roce 1995  a loni v únoru firma oznámila plán na otevření provozu za 110 milionů dolarů v Huntsville v Alabamě. Ta továrna už stojí a je to třetí Remingtonův provoz v této oblasti. Firma, základ skupiny zbrojovek Freedom Group, zatím stále oficiálně sídlí v Illionu ve státě New York.
Do nových prostor v Bessemeru v Alabamě se přesunula i pobočka firmy Steyr.

Firma Magpul dokázala své stěhování vyjádřit na svém autobusu, s nímž objíždí americké střelecké akce a veletrhy (foto: http://onlygunsandmoney.blogspot.cz)

Výrobce odstřelovacích pušek Barrett otevřel  provoz v Murfreesboro v Tennessee. K tomuto trendu se nedávno připojila firma Magpul Industries (zásobníky, rukojeti, pažby, předpažbí), která odchází z Connecticutu, kde zakázali velkokapacitní zásobníky, do Wyomingu a Texasu. S ní odchází  200 pracovních míst a 85 milionů dolarů ročního obratu. Dobře, Magpul je relativně malá firma, ale tím to nekončí.

PŘEČTĚTE SI:

Zbrojařský obr Ruger ohlásil v roce 2013 investici 26 milionů dolarů v Mayodanu v Severní Karolíně, která obnáší 470 pracovních míst. Tuhle továrnu rozjeli dokonce v předstihu, takže loni už vyráběla. K tomuto k přílivu na Jih je potřeba započítat také původně zahraniční firmy jako Para USA, která se před pěti lety kompletně přestěhovala z Kanady do Severní Karolíny. Brazilský Taurus sídlí tradičně na Floridě. Výrobce známých pistolí Glock už je řadu let usazen ve Smyrně ve státě Georgia.

Bude se stěhovat také výroba pistole Beretta Nano (foto: Beretta USA)

A o balení kufrů na Severu prý uvažují další zbraňaři.

Kromě těch, kteří se na Jih odstěhovali, jsou tu také výrobci, kteří na jihu USA působí  od svých počátků jako specialista na pistole Kel-Tec (Florida) nebo firma Wilson Combat, která v Arkansasu vyrábí pistole, klony M16 a jejich doplňky. Mossberg vyrábí své brokovnice v Texasu.

Jižní státy nabízejí nižší daně, použitelnou a levnější pracovní sílu a příznivější zbraňové zákony. Navíc tu jsou zbrojovky blíž svým zákazníkům. Možná tady je i méně profesionálních aktivistů, kteří buzerují, prudí, bonzují, škodí a mají to jako práci.

Samozřejmě, že zdaleka ne všichni odešli na Jih. Významní výrobci zbraní, mnozí z nich s dlouhou tradicí, jsou stále viditelně přítomni na severovýchodě USA. Mluvíme o firmách Smith & Wesson , Kimber , Colt, SIG Sauer a do značné míry také Ruger. Úplně ostatně neodešel ani Remington.

Kamion firmy Beretta jede do Gallatinu (foto: tennessean.com)

Beretta půjde celá?

Beretta je velké jméno mezi zbrojovkami a americký trh je pro ni klíčový. Od roku 1977 má tato původem italská firma se závody v řadě států, americkou základnu v Accokeeku v Marylandu, kde zaměstnává 400 lidí. V lednu 2014 Beretta oznámila, že koupila pozemek o velikosti 100 akrů v Gallatin Industrial Area ve státě Tennessee. Asi 1000 kilometrů jihozápadně od Accokeeku. Nákladem 45 milionů dolarů zde vzniká výrobní a prodejní plocha cca 14 800 m2. Beretta otevřeně uvádí, že příčinou přesunu výroby je politika. Stěžuje si na marylandské protizbraňové politiky, úředníky a média.

Očekávalo se, že do Gallatinu přejde jen výroba nových modelů. Nikdo nepochyboval, že  administrativa, odbyt a úřední sídlo firmy Beretta zůstanou na původním místě, stejně jako starší výroba. Ovšem loni v létě přišly oficiální zprávy, že situace bude pro Accokeek horší. Do Tennesee se přesune veškerá výroba kromě produkce armádních pistolí M9 (Beretta 92 FS). A ty se zde budou vyrábět jen dokud na ně budou státní zakázky. Když nepřijdou tak se to zavře a v Accokeeku zůstane jen sídlo firmy a administrativa.

Slavnostní zahájení výstavby závodu firmy Beretta v Gallatinu (foto: tennessean.com)

Do Gallatinu se z Accokeeku přesune 300 pracovních míst a stávající zaměstnanci dostanou nabídku na práci v Gallatinu. Přesun výroby bude pozvolný, protože firma si nemůže dovolit výpadek dodávek v době dobíhající zbraňové konjunktury. Na plnou kapacitu to v Gallatinu pojede tak za 5 let. Accokeek v Marylandu je malé město s cca 10 000 obyvateli, takže očekávaná ztráta tří set pracovních míst ve prospěch Jihu tu bude hodně bolet.

Za odchod zbrojovek si voliči v severních státech amerického východního pobřeží mohou  sami. Jejich volení zástupci buzerují držitele zbraní a jejich výrobce, které už to přestalo bavit, balí kufry, zavírají peněženky a jdou. Až voliči na Severu sbalí kufry protizbraňovým politikům, může se to obrátit.

Článek připraven ve spolupráci s magazínem Střelecká Revue.

 

Jan Tetřev

Jan Tetřev

Mám rád zbraně, starám se o zbraně, píšu o zbraních a občas si z nich (i z někoho) také vystřelím.

Všechny články autora