Walk the Line: Johnny Cash a jeho příběh o životě na ostří nože

Walk the Line: Johnny Cash a jeho příběh o životě na ostří nože

Rebel, voják, vyvrhel, génius, pijan i romantik? Johnny Cash zvládl za svůj život ledasco, balancovat na hraně mu cizí rozhodně nebylo.

Dolů

Je vůbec nutné představovat ikonu country, Johnnyho Cashe? Ošlehanej chlápek s kytarou, co přiváděl k šílenství fanynky i tvrďáky za katrem, utápěl se v závislostech i zoufale čekal patnáct let na ruku své vyvolené. Skoro by se zdálo, že náhody zkrátka neexistují nebo, že vznik filmu Walk the Line naplánoval sám osud, vždyť Cash a jeho představitel Joaquin Phoenix se poznali už dávno předtím, než padla první klapka.

Cash sice napsal hned dvě autobiografie, svolení ke zfilmování svého života z něj ale Hollywood mámil marně. Názor změnil až s účastí v jedné epizodě populárního seriálu z Divokého západu, Dr. Quinnová. Manžel hlavní ženské hvězdy James Keach, přesvědčil Cashe aby svolil – a ten tak učinil s podmínkou, že bude film produkovat právě Keach. Zbývalo přizvat režiséra Johna Mangolda, už dlouho si pohrávajícího s myšlenkou právě cashovského bijáku. Jenže Cash si určil ještě jednu podmínku. Děj točící se kolem jeho démonů a závislostí zavrhl, chtěl romanci. Tu také dostal, výsledku se však bohužel ani jeden z manželů Cashových nedožil, od prvotní myšlenky po premiéru uběhlo dvanáct let.

Kasovní trhák roku 2005, Walk the Line, je však nejen o lásce. Z Cashova života vytáhnul události i historky spíše neznámé, od smrti bratra, dobu v armádě, vztah s jeho první ženou a matkou čtyř z jeho pěti dětí, Vivian Liberto, podřadné práce i první úspěchy s nahrávkou Folsom Prison Blues. A samozřejmě bouřlivý vztah se zpěvačkou June Carter, závislost na alkoholu a drogách, rozvod s Vivian a nahrávání live desky v kalifornské věznici Folsom.  

Bylo by ostatně ostudou, kdyby se z Walk the Line vyklubal propadák. Mangold si do hlavních rolí vybral právě Phoenixe a Reese Witherspoon. Ale i ve vedlejších rolích se mihly značně zajímavé osobnosti, třeba Shooter Jennings hrající svého otce Waylona, country zpěvačka Shelby Lynne jako Cashova matka, bluesman Waylon Malloy Payne coby Jerry Lee Lewis nebo Tyler Hilton jako Elvis Presley. Ústřední dvojici schválili sami Cashovi, Cash byl velkým fanouškem Gladiátora, ve kterém Phoenix hrál.

Logicky byl kladen největší důraz na pěvecké vybavení hlavních hvězd. Z toho Phoenix prý nadšen zcela nebyl a rozezpíval se až pod vedením geniálního producenta T-Bone Burnetta, dodávající nepříliš sebevědomému herci kuráž, zatímco Witherspoon vypracovala jakýsi „studijní plán“, který poctivě dva roky dodržovali. Obsahoval lekce zpěvu, sólo, v duu i s kapelou, hra na nástroje, co největší zžití se a napodobení hlasů originálů.

Ocenění získal snímek bezpočet. Pět nominací na Oscara, Zlatý Glób i výdělky dosahující 190 miliónů dolarů se dají považovat za více, obzvláště když rozpočet byl pouhých 28 milionů. I když film dosáhl na filmovém portálu Rotten Tomatoes 82% (na csfd.cz 84%), ne všichni kritici jen tleskali. Mnozí si stěžovali na příliš jednoduchou ústřední zápletku, Cashovy dcery Rosanne a Kathy nebyly zrovna nadšené z vykreslení své matky, Vivian. To ostatně potvrdil i výkonný producent a jediný potomek June a Johnnyho, John Carter Cash. Přesto všechno bude v budoucnu těžké Walk the Line překonat s novým cashovským materiálem. I když kdo ví - prostor pro natočení druhé části Cashova života tu bezesporu je.