New Orleans se obléklo do zlaté, fialové a zelené

New Orleans se obléklo do zlaté, fialové a zelené

Masopustní průvody známe i u nás, v New Orleans však mají jeden, který zná celý svět. Karneval Mardi Gras letos končí právě dnes. O půlnoci starosta odpíská veškerou zábavu a až do Velikonoc bude klid.

Dolů

Spravedlnost, síla a víra

Fialová, zlatá a zelená jsou tradičními barvami neworleanského Mardi Gras. Fialová symbolizuje spravedlnost, zlatá sílu a zelená víru. Barvy odkazují na katolický původ svátku. Všechny tyto barvy totiž katolická církev používala v minulosti a používá dodnes. Místní spisovatel a novinář Errol Laborde ve své knize Krewe: The Early New Orleans Carnival: Comus to Zulu však tvrdí, že důvod je mnohem prozaičtější a s duchovnem nemá nic společného. Podle něj se používají hlavně proto, že tato barevná kombinace vypadá dobře. Ať je pravda jakákoliv, skutečností zůstává, že hýření barev je hlavním znakem oslav.

Masky kolem roku 1915 Masky kolem roku 1915

Začínáme na Tři krále

Mardi Gras začíná každý rok 6. ledna na Tři krále velkým plesem v maskách. A až do tučného úterý městem proudí alegorické vozy a průvody plné pestrobarevných masek. Pro všeobecné veselí během karnevalu se New Orleans stalo pro spoustu Američanů oblíbenou destinací. Veškerá zábava končí úderem půlnoci, kdy se tučné úterý překlápí do Popeleční středy. Starosta města oficiálně ukončí oslavy a začíná půst, který trvá až do Velikonoc. Popeleční středě (Ash Wednesday) se někdy v žertu říká Trash Wednesday (trash = odpad). To ukazuje, v jakém stavu se ulice New Orleans po mnohatýdenních oslavách nacházejí.

 

Mardi Gras

Noste korále z Československa

Jedním ze symbolů svátku jsou barevné korále navlečené na šňůrce. Návštěvníci karnevalu si je navlékali a vzájemně se jimi obdarovávali už od konce 19. století. Přibližně do roku 1960 byly nejvíce používané skleněné korálky z Československa. Ty ale později vytlačily levné plastové korálky z Hong Kongu, Tchaj-wanu a v poslední době Číny. O tomto produktu karnevalu pojednává například celovečerní dokumentární film režiséra Davida Redmona s názvem Mardi Gras: Made in China.

Mardi Gras je pouliční festival, který si prošel svými vrcholy i pády. Přežil třeba hurikán Katrina, který na konci roku 2005 zničil velkou část New Orleans. Karneval byl v roce 2006 zeštíhlen, ale proběhl. Není divu, Mardi Gras je pro neworleanskou ekonomiku jednou z nejdůležitějších příjmových položek.

Foto:
mardigrasneworleans.com
wikipedia
sxc.hu