Poskládat playlist Moonshine Jamu tak, aby se tam objevilo aspoň jedno trochu známý jméno, je někdy docela složitá věc. Naštěstí staří ostřílení pardálové jako Willie Nelson či Marty Stuart pořád koncertují a nahrávají novou muziku, takže otázka, koho dát na titulní fotku byla vyřešena hned teď. Další jména kapel a zpěváků pro vás možná budou úplně nová, ale tím se nenechte odradit. Jejich písně nejsou o nic horší a u jejich poslechu se určitě nebudete nudit. Tak chutě do toho, a kdybyste zrovna teďka neměli hodinu času na tenhle podcast, určitě si pusťte tenhle song. Píseň Streets Of Baltimore určitě znáte v podání Bobbyho Barea nebo Grama Parsonse, u nás to výborně udělali Taxmeni s Vráťou Vyskočilem, ovšem takhle to ve svých devadesáti letech nově natočil Willie Nelson. Ta píseň je dokonalá jak starej džíp z druhý světový. Žádný zbytečnosti, když něco vymontujete, tak už to nepojede.
Ještě v roce 2017 makal na farmě v kanadském Ontariu. V roce 2020 se jeho první deska stala nejstreamovanějším debutovým albem v celosvětové historii country muziky (270 mil. streamů a 150 mil. shlédnutí na youtube) a dnes je osmadvacetiletý Jade Eagleson asi největší kanadská country hvězda a vládce hitparád. A to, prosím pěkně, s tradičním, devadesátkovým soundem, žádnej popík. Paráda! A tady je jeho nejnovější singl.
19.5.2023 vychází nová deska Altitude umělce, kterého mám prostě rád. Marty Stuart a jeho kapela Fabulous Superlatives zjevně pokračují ve svém „cosmic country“ stylu inspirovaném kalifornským zvukem ve stylu The Byrds. Rozhodně doporučuju jejich poslední album Way Out West a na novinku už se netrpělivě těším. V Honkytonk Jukeboxu ji zcela jistě nemineme.
Časopis American Songwriter označil Eilen Jewell za "jeden z nejzajímavějších, nejkreativnějších a nejosobitějších hlasů Ameriky“. V poslední době se jí zhatilo skoro všechno, co vůbec šlo. Rozpad manželství, úmrtí řady přátel, do toho koronáč, únava z nekonečného cestování po štacích, prostě bylo toho hodně. Ale talentovaná písničkářka se z toho nakonec vyškrábala zpět a právě o tom je její song Crooked River z alba Get Behind The Wheel, které vyjde zhruba za měsíc. Tady ho máte naživo.
Triček s hudebními motivy najdete v našem vidláckém eshopu Dixie Gear.cz docela dost (třeba TADY) a kromě rockerů si určitě vyberou i fandové poctivý country muziky.
Do hor Montany, kde sníh padá s razancí dělových koulí a kde v opuštěných zlatokopeckých městečkách hořce fouká osamělý vítr, vás zavede jedna z nejuznávanějších současných bluegrassových kapel Kitchen Dwellers. Jejich třetí album Wise River je tradiční i moderní zároveň a jak už je v těhle kruzích zvykem, kapela pro svou hudbu razí speciální pojmenování. V tomto případě „galaxy grass“. Výstižné.
Rodinná kapela Tylor & The Train Robbers z Boise v Idahu je skvělým příkladem toho, jak někdy věci zapadnou do sebe, protože to prostě ani nijak nejde. Pradědeček Black Jack Ketchum skutečně kdysi na Divokém západě přepadával vlaky a skončil na šibenici. Jeho potomci teď mají v ruce místo šestiraňáků a winchestrovek kytary a mám takovej pocit, že písničky, které píše jejich frontman Tylor Ketchum, by se zápaďáckému psanci určitě líbily.
I na Severu se hraje poctivá country muzika a rostou tam talentovaní skladatelé a zpěváci. Nick Bosse kupříkladu. Zrovna jemu bych tu šanci prorazit dál do světa docela dával. Třeba mu (a jeho kapele Northern Roots) v tom pomůže i nový singl Cocaine Sunrise, který si dneska poslechneme, nicméně v podobě videoklipu si dáme Nickův zatím největší hit o tom, co se to sakra stalo s country muzikou...
Dlouhých třiadvacet let úspěšně brázdila texaská honkytonková kapela Eleven Hundred Springs pódia po celých Státech, natočila tucet desek, jejich muziku milovaly statisíce fanoušků, ale jednou musel přijít konec. Cesty muzikantů se před dvěma roky rozešly a frontman a hlavní autor jejich repertoáru Matt „The Cat“ Hillyer se ocitl na sólové dráze. Uvidíme, kam ho jeho cesta v budoucnu zavede, aktuálně koncertuje třeba s další legendou z Texasu Dalem Watsonem, ale jeho nejnovější album Glorieta dává tušit, že to rozhodně bude velice příjemně poslouchatelná muzika s kořeny v dřevním rockabilly. A to my v Rádiu Dixie rozhodně můžeme...
Hudební klub The Station Inn v Nashvillu, to je prostě pojem. Pro fandy bluegrassu a akustické country či roots muziky obzvláště. Stejně dobré jméno má i skladatelka, virtuózní kytaristka a zpěvačka Molly Tuttle. Víc se o ní můžete dozvědět ZDE v zasvěceném článku a podcastu ze série Americana Express Evžena Müllera, takže si na závěr dnešního Moonshine Jamu vychutnejte naživo jak Molly, tak její kapelu Golden Highway, a kdyby vám byl povědomej ten chlapík s dobrem, tak ano, je to legendární Jerry Douglas. Veliká paráda. A jde to i bez bicích...
Doufám, že se vám příjemně poslouchalo, mějte se fajn a u příštího Moonshine Jamu nebo Honkytonk Jukeboxu na slyšenou!
Playlist:
Jade Eagleson – Rodeo Queen
Marty Stuart And His Fabulous Superlatives – Sitting Alone
Eilen Jewell – Crooked River
Seth Ward – Since You´ve Been Gone
Kitchen Dwellers – Wise River
Willie Nelson – Streets Of Baltimore
Zara Alexandra – Moonshine
Tylor & The Train Robbers – Staring Down The North
Nick Bosse – Cocaine Sunrise
Matt Hillyer – Holding Fast
Aidan Canfield – American Spirit
Molly Tuttle & Golden Highway – Dooley´s Farm