Medicína starých vran

Medicína starých vran

Old Crow Medicine Show jsou něco jako horalští hudební obrozenci. Apalačské lidové tradice a bluegrass se v jejich písních mísí s rokenrolem stejně samozřejmě jako whiskey s ledem v jejich sklenkách.

Dolů

Old Crow Medicine Show jsou něco jako horalští hudební obrozenci.  Apalačské lidové tradice a bluegrass se v jejich písních mísí s rokenrolem stejně samozřejmě jako whiskey s ledem v jejich sklenkách. Album Remedy, které vyšlo letos u ATO Records, je jejich již sedmým studiovým počinem. Tentokrát tu ale neuslyšíte žádný tradicionál, přestože by tomu řada melodií napovídala. Až na jednu výjimku, o které ještě bude řeč, dali veškerý hudební materiál dohromady sami členové kapely.

O kvalitě nahrávky svědčí mimo jiné skutečnost, že v letošních Grammy byla nominována v kategorii „Best Folk Album“ a ocenění také získala. Třináct písniček přitom nepřináší do diskografie Old Crow Medicine Show nic mimořádně objevného ani převratného. Všechny zásadní ingredience, které činí muziku téhle akustické party jedinečnou, znají příznivci kapely už pěkných pár let. Jenomže právě dřevní zvuk a pozitivní energie, které z jejich koncertů i nahrávek vyzařují všemi směry, jsou doslova návykové a znovu a znovu fascinují. 

Old Crow Medicine Show vznikli už v roce 1998. Pětice zakládajících členů pocházela z různých států – potkali se v New Yorku, domluvili se na společném hraní a vyrazili se na cesty. Zcela náhodně si jich povšiml Doc Watson, když si coby pouliční muzikanti vydělávali před lékárnou ve městě v Boone v Severní Karolíně. Legendární hudebník okamžitě pochopil, že mladíci nejsou jen tak ledajací muzikanti a zlanařil je na připravovaný ročník Merlefestu.

Old Crow Medicine Show krátce poté přesídlili do Nashvillu a jako předskokani Dolly Parton a Del McCoury Bandu se dostali do Grand Ole Opry, absolvovali turné s Merle Haggardem, následně i s Marty Stuartem. Cesta ke slávě byla zdárně nastoupena. Zásadní zlom přišel v roce 2003. To se sešli ve studiu s hvězdami folkového revivalu Davidem Rawlingsem a Gillian Welch, aby natočili svůj debut u velké nahrávací společnosti Nettwerk America (již dříve vydali dvě alba u malého nezávislého vydavatelství). Nahrávka pojmenovaná jednoduše Old Crow Medicine Show přinesla i první velký hit – Wagon Wheel – když zcela po svém dotvořili nehotové dílko Boba Dylana (založené na demosnímku Rock Me, Mama). Milion prodaných kopií singlu Wagon Wheel přineslo nejen platinovou desku, ale hlavně tisíce a tisíce nadšených příznivců. Tradicionálům i vlastním skladbám dodali Old Crow Medicine Show nespoutanou živelnou podobu a dokázali, že i s akustickými nástroji se dá do muziky narvat energie doslova harcoreová.

Následující alba Big Iron World (2006), Tennessee Pusher (2008) a Carry Me Back (2012) potvrzovala nepopiratelné kvality souboru a postupně přispívala k narůstající popularitě. V září 2013 byli Old Crow Medicine Show přijati jako nejnovější členové do Grand Ole Opry a krátce poté se pustili do natáčení alba Remedy.

Jednou z nejzajímavějších písní na albu je Sweet Amarillo, mající podobnou historii jako Wagon Wheel. I tenhle song se zrodil na základě staré Dylanovy demo nahrávky. Tentokráte se ale Bob Dylan na dalším osudu svého dílka sám podílel. Secor mu poslal svoji představu písně a Dylan ji dovedl do finální podoby. A nebyli by to Old Crow Medicine Show, aby to celé neposunuli ještě o kousek dál.  Basa, harmonika a housle táhnou tenhle valčíček působící jako neobvyklá kombinace horalských reelů a muziky texaských tančíren, zatímco banjo a kytary v pozadí udržují strojový rytmus. Kouzelné a neodolatelné.

K dalším výrazným skladbám patří Shit Creek s divoce rozvrzanými houslemi vyvolávajícími ďábla podobného tomu, s nímž se ve svém proslulém kousku When Devil Went Down To the Georgia střetává Charlie Daniels.

God damn this river
And its wandering wals
And the love we made
Was shallow indeed
I'm sinking like a ship
I'm a runaway devil
And I ain't got a paddle
Going up sh*t creek

Houslová dupárna Cumberland River sbližuje bluegrass a lidové blues a O.C.M.S. znějí jak nějaký old-time string band. Živly ve spojení s řekou dokážou být setsakra nebezpečné, ale přesto „I'll be loving this river 'til the day I die“, zpívá se v téhle nádherně dřevní „pseudolidovce“.

Mezi třinácti kousky není žádný jen do počtu, muzika je to přepestrá, nálady a tempa rozmanité, členové Old Crow Medicine Show jsou skvěle sehraní a hýří nápady. Necelé tři čtvrtě hodiny poslechu Remedy utečou jako voda a nadmíru příjemně…

Kapelu v současnosti tvoří: Kevin Hayes (guitjo = kytarové banjo), Cory Younts (mandolína, klávesy, bicí), Critter Fuqua (zpěv, banjo, kytara, rezonátorová kytara), Chance McCoy (kytara, housle, banjo), Ketch Secor (housle, harmonika, banjo), Gill Landry (slide kytara, banjo) a Morgan Jahnig (kontrabas). Zpívají všichni.  Nahrávání alba Remedy se již neúčastnil zakládající a dlouholetý člen, zpěvák, kytarista a hráč na banjo Willie Watson, který se před nedávnem vydal na, jak se zatím zdá, na úspěšnou dráhu country-bluesového solitéra.

Old Crow Medicine Show jsou po šestnácti letech své existence jasně zářícím klenotem současné americany. Pro někoho mohou být vzorovým příkladem dřevní country, pro jiného neobvyklý avantgardní folkrock, někdo je může označit za akustické punkové vizionáře, jiný za neortodoxní tradicionalisty. Ale to je vlastně úplně jedno. Jejich písně jsou jako život, někdy jako slunce jasné a radostné, jindy nelítostné a kruté.

  • Old Crow Medicine Show – Remedy
  • ATO Records, 2014
  • Čas nahrávky: 42:57
  • Žánr: Country, folk, americana
  • Písně: Brushy Mountain Conjugal Trailer — 8 Dogs 8 Banjos — Sweet Amarillo — Mean Enough World — Dearly Departed Friend — Firewater — Brave Boys — Doc's Day — O Cumberland River — Tennessee Bound — Shit Creek — Sweet Home — The Warden
  • Foto (c) www.crowmedicine.com
Evžen Müller

Evžen Müller

Jako dítě mě chytla Dylanova Blowin' In the Wind. V pubertě přišel Johnny Cash, v osmnácti Waylon s Williem a karty byly rozdány.

Všechny články autora