K ojedinělému kroku se odhodlalo komiksové vydavatelství Comics Centrum. Rozhodlo se jít ve šlépějích amerického nakladatele a vydalo souborné vydání komiksového kultu Sin City. A to ne jen tak obyčejné, protože když už, tak pořádně. Kurva velký Sin City je obří bichle (výška: 32,5 cm, šířka: 22,5 cm, tloušťka: 7,5 cm), o 1 360 stranách, vážící přes šest kilo. Schválně se podívejte do své knihovny, jestli tam najdete většího macka.
300: Bitva o Sin City
Vydání této knihy bylo značně nestandardní. Vydavatelství zvolilo opatrný (ale také mazaný) způsob. Stanovilo cenu na 2 200 Kč a vyhlásilo, že se musí najít 300 statečných, co si knihu předem objedná a zaplatí. Pak komiks vyjde. Nakonec se sešlo přes 800 objednávek, takže je vidět, že se výzva vyplatila.
Vydavatelé připravili vychytávky, které majitelům dávají pocit výlučnosti. Jednak je každé vydání číslované (pořadí určila rychlost předplacení komiksu), kniha obsahuje barevné a nikdy nevydané obálky a také je v knize jmenný seznam majitelů.
Do postele s Kurva velkým Sin City nevlezete, musíte pěkně ke stolu a až nábožně listovat v nejklasičtější čtenářské pozici. Trochu to připomíná výjevy ze starých klášterů, když mniši četli v obřích spisech o křesťanství. O rozdílech mezi původním českým a tímto souborným vydáním vypoví přiložené fotografie víc než slova.
Jediným zklamáním pro mě byl použitý papír. Obecně nejsem zastáncem českého způsobu vydávání komiksu, kdy ten téměř výlučně vychází na lesklé křídě. Naději jsem získal s novým vydáním Muriel a andělé. Použitý papír o vysoké gramáži byl přesně takový, jaký jsem si představoval. Tajně jsem doufal, že na stejném vytisknou i Kurva velký Sin City. Na druhou stranu by kniha vážila asi dvakrát tolik, takže to nejspíš nešlo. A papír je přece jen o fous lepší než běžně užívaný.
Knihu si koupily i některé komiksové obchody, takže si Kurva velký Sin City mohou pořídit i ti, co zaváhali. Cena je však trochu jiná. V jednom eshopu jsem ji objevil za bezmála 4 000 Kč. Dalším řešením jsou knihovny, kam zamířil povinný výtisk.
Hříšný uragán
Sedmidílná série Sin City (Drsný sbohem, Ženská, pro kterou bych vraždil, Velká tučná zabijačka, Ten žlutej parchant, Rodinný hodnoty, Chlast, děvky a bouchačky a Do srdce temnoty) vlétla do 90. let minulého století a ve světě komiksu nadělala řádnou paseku (poslední část vyšla na přelomu let 1999 - 2000).
Její autor Frank Miller (1957) nabídl čtenářům noir plný smrti, sexu, drog, špatných lidí a vůbec všeho, čeho se cenzoři po celém světě bojí. Černé plochy střídaly stránky plné divoké akce a jazyk všech postav rozhodně nebyl "superhrdinský". Miller se svými vyděděnci vystihl dobu a stal se tak jedním z mluvčích této dekády.
Samotný autor se stal ve světě komiksu "specialistou na nové rozjezdy". Z postupného zapomnění vytáhl v 80. letech Batmana, když vytvořil jeden z nejlepších komiksů všech dob - Batman: Návrat temného rytíře. Podobným způsobem zapracoval na postavě Daredevila.
V současnosti se věnuje filmu. Jednak jde o adaptace Sin City (2005 - Sin City - město hříchu; brzy bude mít premiéru Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - mrkněte na trailery). Na nich se podílí vedle Roberta Rodrigueze (Desperado, Od soumraku do úsvitu) jako režisér. Pokouší se také o samostatnou režii. V roce 2008 měl premiéru snímek Spirit.
Co si přečíst od Franka Millera (vyšlo česky):
- Sin City (komplet)
- 300: Bitva u Thermopyl
- Batman: Návrat temného rytíře
- Batman: Rok jedna
- Daredevil: Zmrtvýchvstání
- Daredevil: Rok jedna
- Drsná škola
- Wolverine
- Darebák