Možná za to můžou indiáni
Indiáni totiž pohlíží na koně jako na sobě rovného. Není žádný špatný nebo lepší. S tím tvrdohlavějším si hrají déle a snaží se najít společnou řeč. Neznají udidlo ani ostruhy, mluví se zvířetem jeho jazykem a komunikují především pohybem těla, pohledem a telepatií. A to je jeden ze základů přirozené komunikace s koněm. Jelikož je téma přirozené komunikace velmi obsáhlé, na pomoc jsem si přizvala jednu z nejlepších tuzemských „horsemanek“ Irenu Plačkovou. S ní a jejími koňmi začneme od začátku.
PŘEČTĚTE SI:
Nádech respektu a důvěry
Pamatujete si, jak se v Zaříkávači koní Robert Redford poprvé setká s agresivním koněm? Když ho dostane ven, klekne si před něho a pozoruje ho. To může být jeden z prvních kroků. Kdykoliv jdete ke koni, musíte mít vyčištěnou hlavu, abyste se na něho mohli empaticky naladit a naopak. „Pokud máš nějaký splín, tak to koně poznají a mohou tě přetlačovat. Pokud jsi v bojovné pozici, tak koník může zareagovat útěkem a bát se. Je tedy dobré být naladěná tak akorát – neuteče od tebe ani tě nezačne valchovat,“ říká Plačková.
Další koňská scéna nahrává Ireně a mým otázkám do noty. Jak si získat jeho respekt a důvěru, aby mi kůň neublížil? Ve filmu Pilgrim Roberta zastrašuje, ten se ale nedá. Udržuje přibližně 45º od koňského těla a lasem v rukou předvádí pohyb, jako když kůň mává ocasem. „Důležité je, aby kůň byl ve stádu. Koně se navzájem vychovávají, když si mladý kůň dovoluje, kousnou ho,“ popisuje Plačková. V přirozené komunikaci jde o to samé, náhle jsme v pozici koně a musíme si před ořem, kterého krotíme získat respekt. Pozor! Pouze řečí těla. Žádným křičením a bitím.
„Je to běh na dlouhou trať,“ říká Plačková. „Každý kůň je jiný, něčím si prošel, něčeho se bojí. Proto je důležitá intenzivní, dlouhodobá práce. Jen tak dokážu vychovat pro člověka z koně partnera, na kterého můžu posadit i batole a jet s ním do terénu. Překvapivě je i na domácí půdě spousta majitelů, jejichž koně mají nějaký blok, nechtějí se učit, poslouchat nebo jsou agresivní. Takoví by měli vyhledat co nejdříve pomoc kvalifikovaného a zkušeného horsemana,“ dodává.
Přirozená komunikace. Kdo by nechtěl mít ve svém koni kámoše, kterému můžu stoprocentně důvěřovat na vyjížďce v lese, aby byli všestranní, bezpeční a klidní i na závodech? S naším seriálem se dozvíte základy, které vám pomohou vychovat z vašeho koně nejlepšího parťáka. Koním je jedno jaké mají sedlo a uzdění, seriál je vhodný pro anglický i westernový styl.
Irena Plačková
Vyrůstala mezi zvířaty na maminčině ranči. Poprvé nasedla na krávy a ovce, ale jízda v souladu se zvířetem ji lákala natolik, že nastoupila do nedalekého jezdeckého oddílu. V osmnácti nastoupila do armády, kde strávila jedenáct let. Po vážné nehodě a rekonvalescenci nastoupila k jízdní policii v Pardubicích. K horsemanshipu se dostala přes svého prvního tvrdohlavého koně a Romanu Krásnou. Od té doby pomohla nejednomu koni a jeho majitelům. Každý kůň, který se jí dostal pod ruku, ji učil a pomáhal pochopit jejich myšlení.