I když jsem básnila nad základním mužským stylem, nesmím zapomenout, že i ženy vyznávají westernový styl oblékání. Obě pohlaví se takto i v různých obměnách oblékají přibližně od 19. století. Vyvinulo se spojením několika stylů nošených příslušníky různých společenství – horalové, kovbojové, mexičtí pastevci a zemědělci. Je jasné, že i tento způsob nošení svršků ovlivnila světová móda 19. a 20. století. Western fashion může být velmi neformální, což zahrnuje košili a džíny, které tvoří základní komplet, nebo se může skládat z formálních oděvů šitých na míru se západní diakritikou. Zaměřím se však na neformální styl, který mimo jiné obecně zahrnuje kovbojský klobouk, kožený pásek a kovbojské boty.
Klobouk
Na počátku byla buřinka a sombrero. To bylo mezi kovboji populárnější, jelikož zde byla menší pravděpodobnost, že ho sfoukne vítr. Od roku 1870 se stal nejpopulárnějším kovbojským kloboukem stetson. Vytuněný byl navíc šňůrkami z kůže nebo koňských žíní, jež se zavazovaly pod bradou nebo kolem zadní části hlavy. Díky tomu kovbojovým klukům odpadla starost hlídání klobouku při větrných podmínkách nebo při jízdě na koni.
J. B. Stetson Stetsony vyráběla společnost J. B. Stetsona (1830 – 1906). Jelikož byl jeho otec kloboučník, vyrobil si jednou sám pro sebe klobouk ze zbytků kůží, které si vzal na lovecký výlet. Jak říká legenda, zpočátku bral svůj výtvor jako srandu, avšak brzy si ho velice oblíbil pro jeho schopnost chránit hlavu před povětrnostními podmínkami a funkci dva v jednom. Měl široký okraj, vysokou korunu, jež izolovala vrch hlavy a navíc ho autor používal i pro přepravu vody. Jednou na konci jejich cesty potkal Stetsona kovboj, kterému se klobouk zalíbil, zaplatil za něho a odjel s prvním západním stetsonem na hlavě.
Košile
Westernová košile je tradiční složkou oblečení. Vyznačuje se stylizovaným límečkem, většinou je vyrobená z džinoviny nebo bavlny a má dlouhé rukávy. V moderní podobě je tato košile viděna s různými vzory, kapsami na prsou či třásněmi a je často bohatě zdobená výšivkou.
Kabáty
Střihů kabátů je ve westernovém stylu nepočítavě. Popularizoval je Clint Eastwood, spaghetti westerny a heavy metal kapely. Pro více slavnostní příležitosti používali obyvatelé Západu vypasovaná saka, které nosil taky slavný Johnny Cash.
Clint Eastwood
Kalhoty
V raných dobách Divokého Západu nosili všichni kalhoty z vlny a plátna pro teplejší období. To se však změnilo během zlaté horečky v polovině 19. století, kdy se denim stal mezi horníky populárnější, díky své pevnosti a prodyšnosti. Součástí kalhot byly také kožené chapsy, které kovbojové nosili na ochranu noh proti trnům z kaktusu a zabránily tkaninám v opotřebení. Byly dva typy – široké a úzké.
Ženy nosily dlouhé sukně, kostkované šaty či semišové sukně inspirované indiánskou módou. Sallon girls zase krátké šaty s korzetem, podvazky a punčochy.
Nesmím zapomenout na legendární kožené pásky se zdobnými sponami, velkými, malými, s designem koní, pušek, klobouků apod. Právě pásek s vhodně zvolenou sponou je ta pravá třešnička na dortu.
Sallon Girls
Šátky
Během viktoriánské éry nosili gentlemani hedvábné šátky a kravaty. Po občanské válce (1861 - 1865) se stalo běžnou praxí mezi pracující třídou uvázat si kolem krku šátek, který absorboval pot. V mexické válce navíc vojáci párali kožené límečky, které nepříjemně kousaly a nahrazovaly je levnými bavlněnými šátky.
Kovbojské boty
Byly většinou vysoké, měly špičatou špičku a mírný podpatek, aby bota nesklouzla ze třmenu. Existují dva typy – klasické a Roper.
Buffalo Bill Klasický styl se vyznačuje výškou do poloviny lýtek, nižším podpatkem a na jeden prst úzkou špičkou. Roper styl končí nad kotníkem, má nižší nárt, špička je zaoblenější a někdy se vyrábí i se směrováním. Jelikož vycházejí z jezdeckých bot, musely mít hlavně praktický význam. Kůže musí být poddajná, podpatek tak akorát vysoký a lýtko by mělo být chráněno před odřením, takže bota by ho měla chránit. Výška nártu by měla být taková, aby udržela nohu pevnou i bez šněrování, ale zase by měla být pružná, aby noha nezůstala ve třmeni a zabránilo se tak táhnutí jezdce za koněm. Myslelo se také na kamenný povrch, trny, chřestýše, déšť či přechody potoků.
Westernové oblečení je hotové umění. Přirovnat ho klidně můžeme k našim krojům. Kombinuje se zde praktičnost, design a celková funkčnost v prostředí. Jako každý styl oblékání i tento o svém nositeli vypovídá něco o jeho životním stylu. I když ale nejste fanoušci koní, westernových filmů či nemáte rádi kostky, nemusíte se ho bát. Díky originalitě budete styloví a nepřehlédnutelní.