Co je to podcast aneb K poslechu Dixie vždy připraven

Co je to podcast aneb K poslechu Dixie vždy připraven

Radio Dixie se nejlíp poslouchá v autě přes chytrej telefon. Ale když vypadne signál a internet v mobilu nefunguje, máte smůlu. No a právě tohle dokážou vyřešit ty slavný podcasty.

Dolů

A čo presně si, Kefalín, predstavujete pod slovom podcast?

Stejně jako major Terazky se teď ptá naprostá většina z vás. Podcast můžeme zjednodušeně popsat jako audio soubor, který obsahuje hudbu nebo mluvené slovo nebo oboje najednou a který se vám automaticky stahuje do počítače nebo mobilního telefonu a vy si ho pak můžete kdykoliv libovolně přehrát a to kolikrát chcete. Samozřejmě zadarmo. V případě rozhlasových stanic jsou ve formě podcastu většinou dostupné specializované pořady a díky podcastům se vám nemůže stát, že byste o některý díl přišli, i když zrovna nemáte čas ho poslouchat v premiéře naživo. Typickým příkladem je třeba cyklus pořadů Příběhy 20. století z programu Českého rozhlasu. Ale stejně tak se může fanoušek taneční muziky zaregistrovat k odběru pořadu svého oblíbeného DJ a do mobilu se mu pravidelně stahuje jednou za týden nejnovětší hudební tuc-tuc set jeho miláčka.

Stačí, když si zapamatujete tohle: Podcast je záznam části vysílání Rádia Dixie, který se vám zadarmo uložil do chytrýho telefonu a můžete ho poslouchat i v situaci, kdy nejste na dostatečně kvalitním GSM signálu, internet v mobilu vám nefunguje a normální vysílání našeho rádia si na mobilu tudíž nepustíte. Nejčastěji za jízdy autem.

Podcasty a Rádio Dixie

Možná že už jste si všimli, že ve všední den večer, nejčastěji mezi 19 a 22 hodinou, se v programu Rádia Dixie objevují specializované pořady. Jsou vysílané naživo, provází vás jimi vždy autor pořadu (většinou z řad naší hudební redakce) a občas si pozve i nějakého hosta. Některé z těchto speciálů jsou striktně zaměřené na určitý žánr, typicky třeba Blues Bar Ondřeje Bezra nebo jižansko-rockový pořad Hurá na Jih Dalibora Miervy, jiné jsou dramaturgicky pojaté víc doširoka jako například Dixie Night Ride Petra Jiráska. Tyhle speciály většinou vysíláme jednou měsíčně a nejčastěji jsou složené ze třech samostatných hodinových částí, kterým říkáme podcasty. Aktuální program pro každý měsíc najdete u nás na webu v programu vysilání, k premiéře každého pořadu děláme krátkou anonci na web i na facebook publikovanou v den vysílání.

Přehled všech odvysílaných pořadů najdete na webu v archívu pořadů, máte je tady všechny seřazené sestupně od nejnovějšího po nejstarší a můžete si je samozřejmě filtrovat. Zajímá vás blues – vyberete si pouze Ondrův Blues Bar a je to. A všechno tohleto můžete mít v mobilu. Nejdřív by to ovšem chtělo trošku průzkumničení, jestli ty pořady vůbec stojej za to. Přece si nebudete zasírat mobil nějakejma blbostma. No a tohle nejlíp a nejpohodlnějc zjistíte na klasickým velkým počítači.

Jak si pustit Dixie podcast na počítači

Snadno. Doporučuji začít tím, že si otevřete naše stránky, na nich najdete archív pořadů a trošku si to probrouzdáte. U každého podcastu najdete jeho krátký popis a tři tlačítka.

Dejte „přehrát“ a ono to v novém okně začne hrát.

Klikněte na „přečíst článek“ a jste rázem na stránce s článkem, který s hudebním obsahem tohoto konkrétního podcastu souvisí. Někdy je to jen krátká anonce k premiéře pořadu doplněná videoklipem z YouTube, ale dost často jde o velice fundované recenze desek či profily kapel a interpretů z dílny renomovaných hudebních publicistů, typicky třeba již zmíněného Ondřeje Bezra nebo Evžena Mullera. Opačně to funguje taky. Pokud u nějakého článku na našem webu najdete symbol „zobrazit podcast“, znamená to, že má i svoji hudební podobu a kliknutí vás nasměruje právě do podcastového archívu.

Prostě si to všechno v klidu trochu prolezte. Poslouchejte, čtěte, za nic se neplatí. Zjistíte, že některé pořady jsou víc „kecací“, jinde zase převažuje muzika, pro každého máme něco. Výsledkem by mělo být to, že se vám některý z našich speciálů zalíbí natolik, že byste si ho rádi pustili přes mobil v autě místo „normálních“ komerčních FM rádiových stanic nebo častěji jako jejich doplněk. Super! Takže jdem na to.

Jak odebírat a poslouchat Dixie podcasty na mobilu

Dejme tomu, že se chcete přihlásit k odběru pořadu Host Rádia Dixie. Teď bude záležet na tom, jakou mobilní plaformu používáte, ale v principu jde vždy o to samé. Najít někde tenhle vybraný pořad, přihlásit se k jeho odběru, uložit ho do telefonu, přehrát a časem pak i smazat. A zase – všechno je to zadarmo, jen kvůli rychlosti stahování a ceně za přenesená data důrazně doporučuji veškeré níže popsané úkony dělat pouze s mobilem připojeným k bezdrátové wifi síti, ne k síti GSM!

Windows Phone

V menu telefonu zvolíme položku „podcasty“. Najeďte na položku „získejte podcasty“ a do vyhledávacího řádku přesně opište následující adresu: 

http://www.radiodixie.cz/xml/radio/podcasty_rss/?r=2 

A šup, jste na stránce pořadu Host Rádia Dixie. Všimněte se křížku dole. Jeho stisknutím se přihlásíte k odběru tohoto pořadu. Teď se vám budou chvíli stahovat všechny díly pořadu, které už jsou k dispozici. Každý pořad má navíc ještě kromě záložky „přehled“ i záložku „díly“. Tady si vyberete konkrétní podcast, který chcete přehrát, dejme tomu Blue Rocket zboří Pardubice – část 1. Ťukněte na něj a objeví se vám jeho detail. No a pak už nezbývá nic jiného než ťuknout na „play“ a poslouchat.

A další pořady? Furt to samý. Nic se nemění, jen do toho vyhledávacího řádku musíte dát stejnou adresu jako prve, liší se pouze číslo na konci. Tohle číslo najdete na našem webu. Zalíbil se vám třeba můj pořad Honkytonk Jukebox. Najeďte si na našem webu do archivu pořadů, vyberte si libovolný podcast (nebo chcete-li díl či pokračování) z tohoto pořadu, třeba Country Outlaws – díl 1, a klikněte u něj vpravo na ikonku „podcast“.

V novém okně se vám otevře bílá obrazovka s nějakým pro laika nesmyslným kódem, tomu nevěnujte žádnou pozornost a podívejte se jen nahoru do řádku s adresou na číslo na konci. Je to „6“. Takže do mobilu zadáte adresu http://www.radiodixie.cz/xml/radio/podcasty_rss/?r=6  Pozor ať nevynecháte to úvodní http://!

Ve chvíli, kdy se přihlásíte k odběru vybraného pořadu, tak se vám všechny dostupné díly automaticky do mobilu stáhnou, takže je pak budete moct poslouchat, i když telefon nebude mít GSM signál. Prostě si z mobilu v tu chvíli uděláte přehrávač muziky. Sáhněte po sluchátkách a vyražte ven. Připojte mobil k autorádiu (naučili jsme se to v minulém díle) a máte Dixie v autě. Klíčkem od zapalování už otočíte sami, ne?

Jo a ještě něco. Jak se v našem archívu objeví nový díl pořadu, k jehož odběru jste přihlášení, tak se vám do telefonu automaticky stáhne hned, jak se telefon připojí na wifi. O nic se už dál nemusíte starat. Jak se mažou podcasty, které si nechcete archivovat, nebo jak se řadí od nejnovějšího či od nejstaršího, na to už přijdete sami. Váš telefon pak bude vypadat třeba takhle.

Ale na otázku, proč se tam musí vypisovat celá ta šílená adresa, na tu vám neodpovím. Když tam zadáte „radio dixie“, tak to nic nenajde. Neřešte to. Ajťáci říkaj, že prej windows...

iOS (Apple iPhone)

Tady je to mnohem jednodušší než u Windows. Stačí si otevřít iTunes, dát dole "hledat" (symbol lupy úplně dole) a do vyhledávacího řádku napsat „radio dixie“. Najde nás to spolehlivě. V horní části uvidíte seznam jednotlivých epizod (to jest těch hodinových podcastů či dílů) a dole je pak seznam pořadů (jablíčkáři těm pořadům říkají podcasty, ale tím se nenechte zmást), stačí listovat doprava a uvidíte je všechny. Oproti majitelům windows mají majitelé iPhonů výhodu – v iTunes najdou i pořad s názvem „archív pořadů“ (ano, to je ten s barevným logem Dixie), ve kterém jsou naskládané všechny podcasty Rádia Dixie bez ohledu na to, jestli jsou součástí Blues Baru nebo třeba Honkytonk Jukeboxu. Kdo chcete mít po ruce od nás všechno, už se nemusíte přihlašovat k odběru žádného jiného pořadu.

No a teď už stačí ťuknout na vybraný pořad, třeba na Blues Bar Ondřeje Bezra a přihlásit se k jeho odběru tlačítkem „subscribe“. Nic se zdánlivě nestane, vy si kliknete na vybraný podcast a posloucháte třeba Stevie Ray Vaughana.

Jak se objeví další díl Blues Baru, automaticky se vám objeví ve složce „moje podcasty“ a pak to bude ve vašem ajfounu vypadat třeba jako na tomhle posledním obrázku.

Android

U Androidu je to trochu složitější, sám od sebe podcasty nepodporuje, tudíž je třeba stáhnout nějakou aplikaci. Česky prográmek. Tu vyhovující si již každý zájemce našel, kdo zatím nehledal, po krátkém průzkumu doporučuji vyzkoušet BeyondPod. Pokud nejste ještě kovaní v rozšiřování svého mobilu aplikacemi, v rychlosti si řekneme, jak je tam dostat. V menu telefonu si vyberete Obchod Play, klepnete na lupičku a dáte si vyhledat chtěný název – v tomto případě BeyondPod. V seznamu nalezených aplikací jej vyberete a ťuknete na tlačítko „nainstalovat“.

Když už aplikaci v mobilu máme, spustíme ji, případné úvodní cancy zrušíme a v postranním menu (vysune se tažením zleva nebo stisknutím ikonky se třemi proužky vlevém horním rohu) si tapneme na „+ ADD FEED“. Zvolíme vyhledávání pomocí lupy a napíšeme „radio dixie“. Po potvrzení vyjede seznam všech dostupných kanálů, kde si stisknutím „SUBSCRIBE“ uložíte pořad mezi své sledované. Můžete si vybrat své oblíbené anebo zvolíte kanál „Radio Dixie“ bez jakéhokoliv dovětku a tím získáme úplně všechny najednou. Každý přidaný pořad se objeví v postranním menu, se kterým jsme začínali.

Po stisknutí pořadu (zde opět oblíbeny Blues Bar) se zobrazí seznam obsažených epizod. Pokud si některou z nich přejete poslouchat, stačí kliknout na „+ ADD TO MY EPOSIDES“, čímž se objeví ve vaší knihovně a zároveň se zpřístupní velice důležité tlačítko se šipkou směrem dolů, kterým vyvoláte stažení do telefonu a možnost poslechu bez datového připojení. Průběh ukládání vidíte přímo na té ikonce a po jeho dokončení stačí stisknout symbol PLAY pro poslech.

Ani to nebolelo, co?

Jako u všech technickejch věcí kolem počítačů, tak i u tohohle návodu se dá předpokládat, že nebude aktuální navždycky. Já taky nejsem žádnej IT guru, takže jestli jsem něco napsal blbě nebo jestli máte vyzkoušeno, že jde něco udělat líp a jednodušejc, sem s tím. Dole jsou komentáře nebo mi napište maila na martin.pesek@radiodixie.cz Díky! A příště se podíváme na ty Dixie speciály podrobně, abyste si mezi nima dokázali vybrat ten svůj. Tak zatím...

 


Martin Pešek

Martin Pešek

Konzervativní Kozoroh na trnité cestě ke splnění svého amerického snu. Tenhle svět potřebuje opravdu trochu víc buranů.

Všechny články autora